روستای کندوان تبریز

17036 ۱۳۹۴/۱۲/۱۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای کندوان، یکی از روستاهای دهستان سهند ایران می باشد که در 50 کیلومتری جنوب غربی جاده تبریز و در دامنه سرسبز شهرستان اسکو قرار گرفته است. تاریخچه روستای کندوان تبریز به هفت هزار سال پیش باز میگردد و سکونت در آن 1500 ساله است.

روستای کندوان تبریز کجاست؟

روستای کندوان تبریز یکی از زیباترین جاذبه های تاریخی شهر تبریز می باشد که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود می کشاند. مردمان روستای کندوان تبریز به کار کشاورزی، دامداری و صنایع دستی می پردازند.

در یکی از خوش آب و هواترین مناطق ایران، کوه های آتشفشانی سهند قرار گرفته که کران های چندتایی، جفتی، تکی، مخروطی و دوک شکل در آن مشاهده می شود. مواد مذاب در طی هزاران سال پیش از کوه های آتشفشانی اطراف سرازیر می شد. بر روی گدازه های روی هم انباشته شده با گذشت زمان پوسته ای از سنگ ایجاد شده و این توده ها به وسیله باد و بوران تغییر شکل داده و به شکل کران تبدیل شده است. سپس قسمت های سست کران ها ریخته و قسمت های سخت تر باقی مانده و بدین گونه به صورت طبیعی چنین صخره هایی ایجاد شده است.

در روستای کندوان مردمان ایران برای در امان ماندن از حمله مغولان و برای دفاع از زندگی خویش در جستجوی پناهگاه بودند و با دیدن شکل خارق العاده سنگ های صخره ای به آن جا آمدند و درون کران ها را به تدریج خالی کرده و در آن ها سکنی گزیدند. منازل افراد، آغل ها، انبارها و کارگاه های روستا در دل توده های مخروطی شکل صخره ای ایجاد شده است. در واقع استفاده از معماری صخره ای باعث مستحکم شدن اطراف فضا شده است.

در روستای کندوان آذربایجان شرقی مسجد، حمام، مدرسه و آسیاب رویت شده و یکی از بزرگترین کران های روستا کران مسجد می باشد. اغلب کران هایی که دارای طبقات متعددی هستند به دلیل شکل مخروطی خاص با یکدیگر ارتباط ندارند. عموم طبقات کران های کندوان دو طبقه بوده و تا چهار طبقه هم در آن ایجاد شده است. از طریق پلکان های صخره ای، ارتباط  طبقات بالایی کران ها با بیرون میسر می شود.

اصطبل، در طبقه همکف بنا قرار گرفته و طبقات بالا به عنوان سکونت گاه منظور شده اند. در خارج از کران ها و در کنار معابر، آبریزهایی دیده می شود که هر آبریز به طور مشترک برای چندین خانواده در نظر گرفته شده است. تعداد محل نشیمن و انباره آبریزها با توجه به شیب زمین متفاوت است. به خاطر قطوری و ضخامت زیاد کران ها در طبقات پایین، نورگیرهای خانه را در طبقات بالا تعبیه کرده اند. پنجره های منازل به صورت شطرنجی و قطعات کوچک شیشه ای بوده و جنس آن ها از چوب می باشد.

آب زلال و طبیعی چشمه کندوان که از دل کوهی در این روستا جاریست، آب آشامیدن مردم روستا را تأمین می کند. این آب به علت زلال بودن و سلامت در کشور از شهرت بسیاری برخوردار است. از سایر امکانات روستای کندوان می توان به مسجد، حمام، مدرسه، آسیاب، کران مسجد و هتل اشاره کرد. هتل کندوان گردشگران زیادی را به این روستا دعوت کرده است چرا که فرصت زندگی در دل کران ها را برای مدتی در اختیار سایر مردم ذنیا قرار می دهد.

نام این روستا را بعلت شباهت آن به کندوی عسل، کندوان میخوانند. از سوغاتی های مهم این روستا عسل طبیعی با کیفیت بسیار بالا می باشد. دوشاب، بادام، گیاهان دارویی، گردو، روسری های کلاقه ای، گلیم و جاجیم از دیگر سوغات و صنایع دستی کندوان می باشند.

روستای کندوان تبریز یکی از جاذبه های تاریخی تبریز می باشد در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۵۷ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است و شما می توانید در تور تبریز گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس روستای کندوان تبریز : شهرستان اسکو، ۲۲ کیلومتری جاده شهرستان اسکو به کندوان، روستای صخره ای کندوان

عکسهای روستای کندوان تبریز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید