۱۴ اثر ایرانی نامزد دریافت مهر اصالت یونسکو

3234 ۱۳۹۵/۰۶/۱۷
[رای ها : 3 امتیاز : 5]

به گفته امید شیوا، مشاور صادرات و امور بین الملل معاونت صنایع دستی، در طی مراسمی که در کویت برگزار خواهد شد، 14 اثر از صنایع دستی ایران، امکان دریافت مهر اصالت یونسکو را دارند.

وی در مورد اینکه مهر اصالت یونسکو چیست، گفت: این مهر گواهینامه ای می باشد که دفاتر منطقه ای یونسکو به صنایع دستی هنرمندان و صنعتگران که در هر کشور از اصالت برخوردار هستند اعطا می کنند. اجرای این رویداد، در سال 2000 میلادی برای اولین بار توسط انجمن توسعه و ترویج صنایع دستی و یونسکو قطعی شد و در سال 2001 اجرایی گردید و به مرور در همه جا گسترش پیدا کرد.

دارندگان مهر اصالت یونسکو,شرایط دریافت مهر اصالت یونسکو,صنايع دستي ایران

امید شیوا ادامه داد: هدف اصلی برگزاری چنین برنامه ای، اجرای سازوکاری دقیق با توجه با استانداردهای کیفی صنایع دستی است تا از این راه از کیفیت و اصالت محصولی که در اختیار خریداران قرار می گیرد، اطمینان حاصل شود. نکته مهم دیگر این است که، اگر هر اثر از هنرمندی که مهر اصالت یونسکو را دریافت نماید، به نام و امضای همان شخص در جهان شناخته و بعضا عرضه می شود، به همین دلیل می توان اهمیت این رویداد را بیشتر متوجه شد.

او در ادامه مبنی بر ویژگی های آثار و شرایط دریافت مهر اصالت یونسکو، گفت: این آثار باید هویت ملی و فرهنگی کشورشان را نشان دهند، طرحشان خلاقانه باشد؛ همچنین مواد اولیه و طریقه تولیدشان از دیگر موضوعات دریافت مهر اصالت یونسکو می باشد. از نکات مهم که داوران کارشناس توجه ویژه ای به آن دارند، استفاده کردن از مواد طبیعی و قابل بازیافت در طبیعت، در آثار است.

صنایع دستی ایران,مهر اصالت یونسکو چیست,نامزدهای دریافت مهر اصالت یونسکو

مشاور امور بین الملل معاونت صنايع دستي ایران در ادامه به این موضوع اشاره کرد که هم اکنون 14 اثر ایرانی از نامزدهای دریافت مهر اصالت یونسکو بوده و شانس بالایی برای دریافت این مهر دارند. و امید است که هر 14 اثر این نشان را دریافت کنند.

در این مراسم 12 داور از آسیا در گروه شش نفره آثار را داوری می کنند. بخش های اصلی نیز، صنایع دستی چوبی، فلزی و منسوجات سنتی هستند.

رشته های پارچه بافی، قلم کاری، دولچه دوزی، سفالگری، کلاه نمدی، حوله بافی، عبابافی، گلیم گلابتون سازی، مسگری، نساجی سنتی و سراجی سنتی، دارندگان مهر اصالت یونسکو در کشورمان ایران می باشند.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند