۱۴ اثر ایرانی نامزد دریافت مهر اصالت یونسکو

8617 2016/09/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4.8]

به گفته امید شیوا، مشاور صادرات و امور بین الملل معاونت صنایع دستی، در طی مراسمی که در کویت برگزار خواهد شد، 14 اثر از صنایع دستی ایران، امکان دریافت مهر اصالت یونسکو را دارند.

وی در مورد اینکه مهر اصالت یونسکو چیست، گفت: این مهر گواهینامه ای می باشد که دفاتر منطقه ای یونسکو به صنایع دستی هنرمندان و صنعتگران که در هر کشور از اصالت برخوردار هستند اعطا می کنند. اجرای این رویداد، در سال 2000 میلادی برای اولین بار توسط انجمن توسعه و ترویج صنایع دستی و یونسکو قطعی شد و در سال 2001 اجرایی گردید و به مرور در همه جا گسترش پیدا کرد.

UNESCO1

امید شیوا ادامه داد: هدف اصلی برگزاری چنین برنامه ای، اجرای سازوکاری دقیق با توجه با استانداردهای کیفی صنایع دستی است تا از این راه از کیفیت و اصالت محصولی که در اختیار خریداران قرار می گیرد، اطمینان حاصل شود. نکته مهم دیگر این است که، اگر هر اثر از هنرمندی که مهر اصالت یونسکو را دریافت نماید، به نام و امضای همان شخص در جهان شناخته و بعضا عرضه می شود، به همین دلیل می توان اهمیت این رویداد را بیشتر متوجه شد.

او در ادامه مبنی بر ویژگی های آثار و شرایط دریافت مهر اصالت یونسکو، گفت: این آثار باید هویت ملی و فرهنگی کشورشان را نشان دهند، طرحشان خلاقانه باشد؛ همچنین مواد اولیه و طریقه تولیدشان از دیگر موضوعات دریافت مهر اصالت یونسکو می باشد. از نکات مهم که داوران کارشناس توجه ویژه ای به آن دارند، استفاده کردن از مواد طبیعی و قابل بازیافت در طبیعت، در آثار است.

UNESCO2

مشاور امور بین الملل معاونت صنایع دستی ایران در ادامه به این موضوع اشاره کرد که هم اکنون 14 اثر ایرانی از نامزدهای دریافت مهر اصالت یونسکو بوده و شانس بالایی برای دریافت این مهر دارند. و امید است که هر 14 اثر این نشان را دریافت کنند.

در این مراسم 12 داور از آسیا در گروه شش نفره آثار را داوری می کنند. بخش های اصلی نیز، صنایع دستی چوبی، فلزی و منسوجات سنتی هستند.

رشته های پارچه بافی، قلم کاری، دولچه دوزی، سفالگری، کلاه نمدی، حوله بافی، عبابافی، گلیم گلابتون سازی، مسگری، نساجی سنتی و سراجی سنتی، دارندگان مهر اصالت یونسکو در کشورمان ایران می باشند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید