10 اثر ایرانی مهر اصالت یونسکو را دریافت کردند

9402 2016/09/11
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

در ادامه خبری که قبلا در سایت منتشر شد، در طی مراسمی که در کویت برگزار گردید، 14 اثر از ایران جزو نامزدهای دریافت مهر اصالت یونسکو بودند که 10 اثر صنایع دستی ایران موفق به دریافت این مهر شدند. 

unesco2

امهر اصالت یونسکو در واقع گواهینامه ای است که به هنرمندان و صنعتگران به خاطر صنایع دستی با اصالتشان، تعلق می گیرد؛ این جریان که از سال 2000 پایه گذاری شده است، از 2001 به اجرا در آمده و در سراسر دنیا گسترش پیدا کرده است. حال که گفته شد مهر اصالت یونسکو چیست، به ادامه مطلب می پردازیم.

unesco1

به گفته امید شیوا، مشاور صادرات و امور بین الملل معاونت صنایع دستی ایران، هدف اصلی یونسکو از برگزاری چنین برنامه ای این است که مکانیزم دقیقی برای استاندارهای کیفیتی صنایع دستی داشته باشد و بداند که محصول اصیل و با کیفیتی در اختیار خریداران قرار بگیرد.

unesco3

نکته دیگری این موضوع به هنرمندان و صنعتگران باز می گردد که پس از دریافت این مهر اصالت، آثارشان با نام و امضای شخصیشان در جهان شناخته می شود و در کشورهای مختلف عرضه می گردد.

unesco4

وی در ادامه در مورد شرایط دریافت مهر اصالت یونسکو، به این موضوع اشاره کرد که آثار باید هویت فرهنگی و ملی کشورشان را به نمایش بگذارند همچنین طرح خلاقانه داشته باشند و روش تولید و مواد اولیه آنها نیز خاص باشد تا موفق به دریافت مهر اصالت یونسکو بشوند. مثلا باید از مواد طبیعی و قابل بازیافت در طبیعت استفاده گردد.

unesco5

امید شیوا در مورد داوری بیان کرد: در روزهای 13 تا 18 شهریور و طی این مراسم که آثار برتر صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه در کشور کویت مورد داوری قرار گرفتند، هر کشور آثارش را از قبل ارزیابی و ارسال کرده بود. مجموعا 250 اثر در این مراسم داوری شدند.

unesco6

داوری آثار به دو بخش تقسیم شده بود؛ بخش اول بافت های طبیعی، ریسندگی و نساجی و بخش دوم غیر منسوجات، چوب و فلز. همچنین داوری ها منطقه ای بودند، به صورت شرق، غرب، جنوب و جنوب شرقی آسیا و نیز آسیای مرکزی به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفتند.

unesco7

در این مراسم ایران و عمان به ترتیب با 14 و 9 اثر بیشترین آثار را به خود اختصاص داده بودند. با توجه به داوری صحیح و بدون ارفاق، کمتر دو سوم از مجموع 250 اثر پذیرفته شدند.

دارندگان مهر اصالت یونسکو در ایران تا به حال، رشته هایی مانند پارچه بافی، قلم کاری، دولجه دوزی، سفالگری، کلاه نمدی، حوله بافی، عبابافی، گلیم گلابتون سازی، مسگری، نساجی سنتی و سراجی سنتی، می باشند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید