موزه هنرهای معاصر تهران

18701 ۱۳۹۵/۰۱/۱۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در غرب پارک لاله تهران یکی از سرشناس ترین موزه های شهر تهران قرار گرفته است. این موزه که مربوط به هنرهای معاصر است در سال 1356 هجری شمسی با تلاش و معماری فردی بنام کامران دیبا و با نظارت فرح پهلوی بنا شد.

موزه هنرهای معاصر تهران کجاست؟

موزه هنرهای معاصر تهران دارای مساحت 2000 مترمربع می باشد. این موزه در زمینه هنرهای تجسمی فعالیت می کند. سیر چگونگی تحولات هنر معاصر در یک دوره مشخص نمایشگر کار موزه هنرهای معاصر می باشد.

معماری موزه هنرهای معاصر تهران

ساختمان و پلان موزه هنرهای معاصر تهران یکی از نمونه های بی همتای معماری مدرن است. کامران دیبا، معماری این موزه را با الهام از معماری سنتی ایرانی و مفاهیم فلسفی بنا نموده است. علاقه مندان به هنر با نگاه به هشتی، چهارسو، معبر و گذرگاه این موزه به تأمل در هنر و فرهنگ ایران زمین ملزم می شوند. با برپایی نمایشگاه های هنر در زمینه های گوناگون چند گالری به گنجینه های این موزه اختصاص می یابد. نزدیک به 3000 اثر ارزشمند و منحصر بفرد از نخبگان ایران و جهان در مالکیت موزه می باشد که از جمله می توان به رنوار، پیکاسو، ماکس ارنست و ماگریت اشاره نمود.

در فضای سبز شمالی ساختمان گنجینه موزه هنرهای معاصر، باغی مشاهده می شود که تندیسی از مجسمه های اشخاصی از قبیل ماکس ارنست، پرویز تناولی، هنری مور، ماکس بیل و دیگران می باشند.

مجموعه آثار موزه را می توان در سه گروه دسته بندی نمود. گروه اول مربوط به آثار موجود در گنجینه، گروه دوم مربوط به آثار ارائه شده در گالری ها و فضاهای داخلی موزه و گروه سوم مربوط به تندیس های موجود در باغ است.

سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران

هم چنین موزه تهران از قسمت های امور هنری و اداری، روابط عمومی و بین الملل، کتابخانه تخصصی، سمعی و بصری، سینماتک، راهنمایان هنری، خدمات نمایشگاهی، حراست، مراقبان، دبیرخانه دائمی نمایشگاه ها، فروشگاه کتاب، آرشیو آثار هنری و کافی شاپ تشکیل شده است.

کتاب های فارسی و غیرفارسی در زمینه های گوناگون هنری در کتابخانه تخصصی موزه هنرهای معاصر موجود می باشد.

برنامه کاری موزه هنرهای معاصر تهران در تمام ایام هفته می باشد.

این موزه یکی از جاذبه های فرهنگی تهران است که در 11 بهمن 1381 با شماره ثبت 7068 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد و در تور تهران گردی می توانید از این مکان بازدید کنید.

آدرس موزه هنرهای معاصر تهران : خیابان کارگر شمالی

عکسهای موزه هنرهای معاصر تهران

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید