gonbad-sabz-garden1

مقابر باغ گنبد سبز قم

13992 2016/07/31
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت مقابر باغ گنبد سبز قم به قرن هشتم هجری قمری می رسد که در بخش شرقی شهر قرار دارد. در مقابر باغ گنبد سبز سه اثر برج آرامگاهی از قرن هشتم هجری قرار گرفته است. مکان باغ در محلی بنام دروازه کاشان قرار دارد و گنبدهای آن نیز به گنبدهای دروازه کاشان مشهور می باشد.

مردم شهر قم، این سه اثر را به شکل مجموعه مدفن های بزرگان اشعری و احیاکنندگان قم به نام های سعد، سعید و مسعود در عصر اسلامی می دانند. از نگاه هنر گچبری، مقابر گنبد سبز یکی از نمونه های بارز محسوب می شوند.

gonbad-sabz-garden2

 باغ گنبد سبز شامل برج های مقبره ای افراد خواجه اصیل الدین، خواجه علی صفی و شخص گمنامی می باشد که در زیر گنبدها مدفون هستند. در برج مقبره خواجه اصیل الدین، دو تن از امیران خاندان صفی به سال 761 هجری قمری دفن می باشند. هم چنین برج مقبره خواجه علی صفی، محل دفن سه تن از خاندان صفی مربوط به سال 792 هجری قمری است. بنای برج مقبره شمالی نیز متعلق به اواخر قرن هشتم و اوایل قرن نهم هجری قمری می باشد.

gonbad-sabz-garden3

بدنه استوانه ای شکل بنا به صورت دوازده وجهی بوده اما از داخل بنا به هشت ضلعی منظم تغییر شکل پیدا کرده است. انواع تکنیک های گچبری در تزیینات بنا به کار رفته که از گنبد سلطانیه تاثیر پذیرفته است. هم چنین نمونه هایی بدیع از نوع هنر معماری و سلیقه گچبری هنرمندان قمی در آن روزگار می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید