آرامگاه ناصرالحق ساری

13040 ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه آرامگاه ناصرالحق آمل به قرن 9 هجری قمری برمی گردد.

آرامگاه ناصرالحق کجاست؟

استان مازندران به واسطه جاذبه های طبیعی که در خود جای داده است، از جمله استان های گردشگری کشور به حساب می آید که هرساله هزاران گردشگر را از تمامی نقاط کشور به سوی خود می کشاند. اما این استان در کنار جاذبه های طبیعی، برخی جاذبه ها و مکان های تاریخی را نیز در خود جای داده است که از ارزش بالایی برخوردار هستند. از جمله این مکان های تاریخی می توان به آرامگاه ناصرالحق ساری اشاره کرد که به دلیل واقع شدن در شهر آمل با نام آرامگاه ناصرالحق آمل نیز شناخته می شود. قدمت این آرامگاه به سده 9 هجری قمری برمی گردد و در محله پایین بازار واقع شده است.

ناصرالحق، ابومحمد حسن اطروش از جمله شاعران قرن 3 هجری می باشد که شیخ طوسی بر این باور بوده است که وی از اصحاب امام هادی (ع) می باشد. وی حاکم طبرستان و همچنین از جمله فرمانداران مذهب تشیع در جهان بود که در سال 304 هجری قمری در آمل فوت شد. آرامگاه ناصرالحق به وسیله پیروانش و علویان مازندران ساخته شد. بنای اولیه مقبره ناصر الحق به گنبد کبود معروف بود و بیش از 900 سال به عنوان زیارتگاه استفاده میشد که بعدها تخریب گشته و دوباره توسط مرعشیان بازسازی شد.

طبق گفته های تاریخی بنای اصلی آرامگاه ناصرالحق آمل در قرن نهم توسط سید علی ساری ساخته شده است. در داخل بنا سقفی دایره ای شکل وجود داشته که از سوراخ بالای آن به گنبد راه داشته است. این بنا در سال های اخیر آسیب های زیادی دیده است و به همین جهت سازمان میراث فرهنگی تصمیم به بازسازی آن گرفت که قضاوت را در مورد نحوه بازسازی از لحاظ حفظ میراث تاریخی بر عهده شما کاربران عزیز می گذاریم.

بقعه ناصر الحق اطروش کبیر از جمله جاذبه های تاریخی مازندران می باشد که در تاریخ 15 دی ماه 1310 با شماره ثبت 60 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد. شما می توانید در تور ساری گردی از این محل بازدید به عمل آورید.

آدرس آرامگاه ناصرالحق : استان مازندران، شهر آمل، محله پایین بازار، چاکسر

عکس های آرامگاه ناصرالحق

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید