شهر نوش آباد کاشان

10708 ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه شهر نوش آباد کاشان به دوران صدر اسلام تا دوران صفویه برمیگردد.

شهر نوش آباد کجاست؟

شهر اویی در نوش آباد کاشان یکی از بزرگترین شهر های زیر زمینی است که در ایران وجود دارد این شهر از لحاظ معماری جذابیت چشم گیر و منحصر به فردی دارد.

شهر نوش اباد کاشان علاوه بر قسمت زیر زمینی اش جاذبه های گردشگری جذاب و دیدنی دارد که شامل مسجد جامع و مسجد امام علی از آثار دوره مغول، قلعه خشتی سی زان، و پل تاریخی اسحاق آباد و همینطورمسجد عتیق که یکی دیگر از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر محسوب می شود.

نوش آباد یکی از شهر های قدیمی منطقه کاشان می باشد که تاریخ آن مربوط به دوران سلجوقی است و از قدمت زیادی برخوردار است. از ویژگی های مهمی که این شهر را بر سر زبان ها انداخته و حسابی مشهور شده شهر اویی است این شهر بیشتر معماران و علاقه مندان به تاریخ هنر و باستان را مسحور کرده است.

شهر زیرزمینی نوش آباد کاشان یا اویی به دلیل معماری و ساختار پیچیده اش که شامل دالانه هایی باریک و تو در تو و اتاق هایی کوچک می باشد، معروف شده است. عمق شهر زیرزمینی نوش آباد کاشان تقریبا 4 تا 16 متر است و و گسترش آن تا بیرون از محیط تاریخی شهر امتداد یافته است.

هنگامی که وارد شهر اویی می شویم، با شهری رو برو می شویم که بهترین امکانات لازم را برای اقامت موقت یک شهر را دارد. اماکاناتی همچون سرویس های بهداشتی، پایاب برای دسترسی به اب و انبار در آن طراحی شده. چراغ های پیه سوز در فاصله یک کیلومتری روشنایی این محیط را فراهم می کنند که قدمت یکی از این چراغ ها به 700 سال پیش بر می گردد.

در برخی از قسمت های شهر نوش آباد کاشان سکوهای کوتاهی طراحی شده برای نشستن که در اتاق ها به شکل طاقچه ساخته شده اند برای گذاشتن اشیا روی آنها. راهرویی که در قسمت ورودی شهر زیرزمینی اویی در کاشان قرار دارد آنقدر باریک است که ظرفیت رفت و آمد در آن به اندازه یک نفر می باشد. داخل شهر زیرزمینی اویی کاشان همیشه بوی خاک مرطوب و بوی نای زیرزمینی به مشام می رسد. دالان های طراحی شده بسیار تنگ و باریک هستند و ارتفاع آنها آنقدر کم است که نمی شود کاملا در آن ایستاد.

شهر تاریخی نوش آباد کاشان در ۸ مرداد ۱۳۸۵ و با شماره ثبت ۱۵۸۱۶ به‌ فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است و شما می توانید در تور کاشان گردی از این مکان هم دیدن کنید.

آدرس: در 7 کیلومتری شمال شهر کاشان و 3 کیلومتری غرب آران و بیدگل منطقه نوش آباد قرار گرفته است.

عکس های شهر نوش آباد کاشان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید