خانه معین زنجان

18148 2018/07/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس

قدمت خانه معین زنجان به دوره قاجار بر می گردد.

عمارت و باغ معین زنجان کجاست؟

استان زنجان با آب و هوای بسیار معتدل، از دیگر شهر های با پیشینه تاریخی کهن ایران است که در دوران قاجاریه بناهای بسیاری در آن ساخته شد. از همان زمان بود که دولتمردان با سفر به فرنگ، بدنبال ساخت خانه های بهشت گونه و عمارت های زیبا در محیط های دل انگیز و سرسبز بودند. خانه معین زنجان نیز یکی از همان است. این خانه را در منطقه سرسبز زنجان که انواعی از درختان قدیمی را در خود جای داده است بنا کردند.

در اواخر دوره قاجار یکی از معتمدین شهر زنجان به نام حاج محسن معین التجار، عمارت و باغ معین زنجان را بنا کرد که در ضلع غربی پل سردارخان در شمال رود زنجانرود و در جنوب غربی شهرستان زنجان قرار دارد. همان که گفته شد این مجموعه از دو قسمت خانه و باغ تشکیل شده است. از مجموعه خانه معین استان زنجان، خانه در مرکز باغ مشجر آن قرار دارد که توسط یک حوض و چند انشعاب از جوی آب تزئین شده است.

معماری خانه معین زنجان

ساختمان مجموعه خانه باغ معین زنجان، دارای محوریت تقارن بوده و همین عامل باعث شده تا بجای عنصر معماری حیاط، خانه در مرکز باغ قرار گیرد. معماری داخل بنا از سبک خانه سازی و قصرهای دوره قاجاریه الهام گرفته شده اما با این تفاوت که در ابعادی کوچک تر احداث ساخته شد. تمام ضلع جنوبی خانه را ایوان در بر گرفته است که آن را پله هایی از سمت شرق و غرب ایوان، با ستون هایی بزرگ آجری مزیین شده اند به حیاط متصل می کنند. چهار ستون چوبی هم در حدفاصل دو راه پله ضلع جنوبی قرار گرفته که بین آن ها را با نرده کار کرده اند.

سقف خانه باغ معینی زنجان، از نوع شیروانی می باشد و نقش و نگارهای گل بوته روی آن مشاهده می شود. برای تزیین درها و پنجره ها از قاب بندی های چوبی و شیشه های رنگی زیبا و با کیفیت مورد استفاده قرار گرفته و برای اطراف درها و پنجره ها نیز از تزئینات آجری منحصر به فرد به کار رفته شده است. باغ معین در زنجان دارای درای زیرزمینی وسیع می باشد که درب های آن را هم با چوب درخت گردو کار کرده و برای تهویه و روشنایی آن از دو پنجره مشبک کمک گرفته شده است.

مهمترین شاخصه خانه معین زنجان، این اثر تاریخی لمبه کوبی های سقف و سرستون های منقوش آن است که توانسته به واسطه زیبایی تحسین برانگیزش، این خانه را جزو جاذبه های گردشگری استان زنجان قرار دهد.

آدرس باغ معین زنجان : جنوب غربی زنجان، کرانه رود زنجانرود

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید