غار بتخانه خرم آباد

17668 2019/01/05
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

غار بتخانه کجاست؟

اگر بخواهیم استان های کشور را از لحاظ جاذبه های طبیعی مورد برسی قرار دهیم، بخش عمده ای از این جاذبه ها در استان لرستان واقع شده است. طبیعت این استان موهبی خدادادی است که در هر گوشه آن زیبایی های چشم نواز و حیرت انگیزی را می توان جست و جو کرد. از جمله جاذبه های طبیعی این استان می توان به غارهای موجود در آن اشاره کرد که به دلیل وجود فعالیت های غارزایی فراوان در این استان، تعداد این غارها بسیار زیاد می باشد. غار بتخانه خرم آباد یکی از غارهای واقع در این استان می باشد که به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی شهرستان کوهدشت، با نام غار بتخانه کوهدشت نیز شناخته می شود.

عکس غار بتخانه

غار بتخانه لرستان در کوه دمچهر قرار دارد. بخش بزرگی از دهانه این غار در اثر عوامل طبیعی بسته شده است و برای ورود به آن نیاز است که به صورت سینه خیز مسیر اولیه را طی نمود. دهانه غار حدودا 18 متر طول دارد و سقفی 20 متری را نیز شامل می شود. غار بتخانه کوهدشت به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود که قسمت شمالی آن از قسمت جنوبی بزرگ تر بوده و سقف های آن به علت نفوذ آب از لایه های آهکی به رنگ سفید درآمده اند. برخی آثار قدیمی همچون سنگ چخماق و سفال های شکسته و نقاشی شده در این غار کشف شده اند که این موضوع نشان دهنده سکونت انسان در این غار می باشد.

این غار حدود 200 متر طول و 20 متر پهنا دارد و به علت وجود استالاگمیت های غول پیکر در آن، به بتخانه شهرت پیدا کرده است. طول برخی از استالاگمیت ها در این غار به 50 متر می رسد. این غار از جمله جاذبه های گردشگری کوهدشت می باشد که شما می توانید در تور خرم آباد گردی از آن بازدید به عمل آورید.

آدرس غار بتخانه : استان لرستان، کوهدشت، 18 کیلومتری جنوب شرقی کوهدشت، کوه دمچهر  

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید