حمام ملا هادی اردبیل

18710 2016/04/26
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه حمام ملا هادی اردبیل به دوران قاجار باز میگردد که در میدان عالی قاپو این شهر قرارگرفته است.

حمام ملا هادی کجاست؟

حمام هایی ایرانی در گذشته با هوشمندی خاصی ساخته شده است. در طراحی و معماری ساختمان حمام ها راهرویی پیچ در پیچ در حد فاصل دهلیز و ورودی حمام را لحاظ می کردند که مانع از سرماخوردن مراجعان شود.

بخش هایی در داخل گرمخانه های ایرانی برای کیسه کشیدن، تمیز کردن و خزانه ها قرار داده شده است. هم چنین سه محل خزانه برای آب گرم، آب سرد و آب ولرم وجود داشته است. حمام های ایرانی نیز همچون بازار که علاوه بر این که در آن عملی مشخص صورت می‌گرفته، محل برپایی اجتماعات نیز بوده است. یکی از حمام های ایرانی که می خواهیم در این مطلب درباره اش توضیح دهیم حمام تاریخی و قدیمی ملا هادی اردبیل است.

حمام حاج محسن یکی از حمام های تاریخی شهر اردبیل است که به دلیل واقع شدن در کوچه ملاهادی اردبیل به این نام معروف می باشد. این حمام تاریخی به عنوان یکی از آثار ملی کشور ایران مطرح است. اما در حال حاضر از این اثر ملی چیزی جزء مخروبه ای باقی نمانده و رسیدگی ای در شأن این بنای تاریخی صورت نپذیرفته است.

سازمان میراث فرهنگی باید به این نکته متذکر شود که اگر در حفظ و ترمیم این بنای تاریخی نکوشد چیزی جز لعن و نفرین آیندگان نصیبمان نمی شود.

حمام ملا هادی اردبیل از بناهای دوره قاجار می باشد و این حمام مانند دیگر آثار این دوران از معماری اصیل ایرانی اسلامی برخوردار است. این حمام که در محله ملا هادی اردبیل قرار گرفته است شامل یک در ورودی ستون دار است که با آجر قرمز و گنبد معمولی پوشیده شده است.

رختکن حمام ملا هادی به شکل هشت ضلعی بوده و گنبدی مدور بر روی آن قرار گرفته است. این حمام به دو بخش زنانه و مردانه مورد استفاده قرار می گرفته و از تزئینات باقی مانده این حمام قدیمی فقط نقاشی هایی است که در بخش زنانه مشهود می باشد. آویزهای منظمی در پاتاق گنبد حمام ملا هادی اردبیل به چشم می خورد.

محله ملا هادی یکی از مکانهای دیدنی اردبیل می باشد که در تاریخ 25 مهر 1383 و با شماره ثبت 11194 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و نشاط آوران به شما پیشنهاد میدهد در تور اردبیل گردی از این مکان هم بازدید کنید و با معماری قدیمی در کشور بیشتر آشنا شوید.

 آدرس حمام ملا هادی اردبیل : اردبیل، میدان عالی قاپو، محله ملا هادی، کوچه آیشم

عکسهای حمام ملا هادی اردبیل

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید