امامزاده یحیی همدان

11649 2018/10/02
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه امامزاده یحیی همدان به سده‌ هاى هشتم تا دهم هجرى قمری برمیگردد و در طول این مدت تکمیل گردیده است.

امامزاده یحیی همدان کجاست؟

همدان یکی از تاریخی ترین شهر های کشور می باشد و جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. آرامگاه امامزاده یحیی در همدان نیز یکی از بناهای گردشگری این استان محسوب می شود که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. درباره نسبت امامزاده سید یحیی همدان دو فرضیه وجود دارد. عده ای بر این باورند که ایشان فرزند بلافصل امام علی (ع) و بخش دیگر بر این باورند که ایشان از از اولاد امام حسن مجتبی (ع) هستند.

عکس امامزاده یحیی همدان

طبق اسناد تاریخی و برسی های انجام شده، عملیات ساخت آرامگاه امامزاده یحیی همدان بین سده هشتم تا دهم هجری قمری انجام شده است و در دوره های صفویه و قاجاریه به ترتیب بخش های مختلفی به آن افزوده شده است. 

پلان امامزاده یحیی همدان

بنای امامزاده یحیی همدان دارای دو درب ورودی می باشد که در ورودی اصلی آن دو مناره دیده می شود. پس از ورود به این بنا وارد حیاط مستطیلی شکل آن می شویم که از آنجا به سمت مقبره هدایت خواهیم شد. مقبره امامزاده یحیی همدان با یک ورودی قوس دار به بقعه آن متصل شده است. دیوار های ورودی اصلی بقعه با آینه کاری تزئین شده اند همچنین بر روی دیوارها اشعاری از محتشم کاشانی نقش بسته است. حرم این مجموعه در داخل بقعه و بر روی پایه ای ساخته شده از سنگ های مرمر قرار گرفته است. در داخل حرم صندوقی وجود دارد که بر روی آن منبت‌ کاری‌ های زیبایی انجام شده است. همچنین لازم به ذکر است که در هیچ یک از کتیبه های این آرامگاه تاریخ دقیقی از سال احداث آن ذکر نشده است و فقط از روی تزئینات به کار رفته بر روی دیوارها قدمت این مجموعه تخمین زده شده است.

امامزاده یحیی همدان یکی از جاذبه های مذهبی و تاریخی استان همدان می باشد که در تاریخ 25 اسفند 1379 و با شماره ثبت 3249 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

آدرس امامزاده یحیی همدان : شهر همدان، بلوار مدنی، محله امامزاده یحیی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید