موزه قجر قزوین

9434 ۱۳۹۷/۰۷/۰۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

حمام قجر که با نام حمام شاهی شناخته می شد توسط امیر گونه خان، در دوران حکومت شاه عباس صفوی بنا گردید.

موزه مردم شناسی قجر قزوین کجاست؟

حمام قجر در قروین به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری قزوین است که در گذشته با نام حمام شاهی قزوین شناخته می شد. این حمام در دوره حکومت صفویان، به دستور شاه عباس و توسط امیر گونه خان، یکی از سرداران ایل قاجار بنا گردید از اینرو به حمام قجر معروف شد. در حال حاضر حمام قجر بعد از دوره 350 ساله به موزه مردم شناسی حمام قجر قزوین تغییر کاربری داده است.

عکس موزه قجر قزوین

وجه تمایز این حمام به عنوان یکی از حمام های تاریخی ایران با دیگر حمام هایی که تبدیل به موزه شده اند در این است که علاوه بر پرداختن به موضوع سنت های استحمام، اقدام به نمایش تاریخ اجتماعی مردم قزوین در سه بخش اقوام، مشاغل و آداب و رسوم کرده است. شما در این حمام شاهد سبک زندگی مردم قزوین به صورت المان های مجسمه ای بسیار ماهرانه خواهید بود.

پلان موزه قجر قزوین

حمام قجر قزوین مانند دیگر حمام های عمومی، از سه بخش اصلی شامل سربینه، میان در و گرمخانه تشکیل شده. مساحت این حمام در حدود 1045 متر مربع است و دارای دو قسمت جداگانه زنانه و مردانه می باشد. بعد از ورود به حمام فضاها به سبکی طراحی شده که پشت سرهم چیده شوند. فلسفه آن به این دلیل است که فرد بعد ازطی یک مسافت کوتاه به سردر حمام برسد و پس از آن با رد شدن از راهرو، وارد فضای سربینه شود که دمایی مشابه با دمای بیرون حمام دارد. پس از سربینه نیز وارد یک راهرو دیگر شده که هوای گرمتری دارد و در آخر گرمخانه قرار دارد که از تمامی بخش های دیگر گرمتر می باشد.

برای ورود به حمام باید از چند پله پایین رفته تا وارد فضای اصلی شد. در آنجا نیز ابتدا با یک هشتی ساده و سپس با چندین هشتی که هر کدام شامل شاه نشین و طاق نماست مواجه می شویم. یک حوض بسیار زیبای فیروزه ای رنگ نیز در وسط سربینه قرار دارد و در بالای آن نیز پنجره ای زیبا در سقف گنبدی شکل حمام دیده می شود. دور تا دور حوض نیز چندین حجره کوچک به چشم می خورد که در درون آنها مجسمه هایی از پیکرهای مردمان اقوام قزوینی، ترک، مراغه، کرد و تات قرار گرفته و گویی هر کدام حرف های ناگفته بسیاری دارند.

این بنا پس از بازسازی در حال حاضر زیر نظر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین اداره می شود. حمام قجر به عنوان یکی از موزه های قزوین در خیابان عبید زاکانی جنب بازارچه و مسجد آقاکبیر واقع شده است. اگر به دیدن آثار تاریخی و خصوصا حمام های قدیمی علاقه دارید ما در تیم نشاط آوران به شما پیشنهاد می کنیم علاوه بر حمام قجر از دو حمام قدیمی صفا و بلور نیز بازدید بعمل آورید.

موزه قجر قزوین یکی از جاذبه های تاریخی قزوین می باشد که در مرداد ماه سال 1384 با شماره ثبت 12601 به لیست آثار ملی اضافه شد.

آدرس موزه قجر قزوین : استان قزوین، شهر قزوین، خیابان عبید زاکانی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید