تالاب کردخورد ملایر

12861 ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تالاب کردخورد کجاست؟

تالاب کردخورد که اغلب با نام تالاب «آق گل» شناخته می ‎شود، در حدفاصل استان‎ های مرکزی و همدان و در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان ملایر و یک کیلومتری جنوب شرقی روستای کردخورد واقع شده است.

عکس تالاب آق گل ملایر

تالاب کردخورد ملایر یکی از تالاب‎ های طبیعی استان همدان است که با توجه به تغییرات حجم آب آن در فواصل مختلف سال، یک تالاب فصلی به شمار می ‎رود. این تالاب که ظاهری مستطیل شکل دارد محلی برای گرد آمدن هرز آب‎ های فصلی بوده و از قدمتی چهل هزار ساله برخوردار است.

علاوه بر نزولات جوی، ذوب برف ارتفاعات اطراف در فصول گرم و نهرهای فصلی و چشمه‎ های حاشیه‎ ای، از دیگر منابع تأمین‌ کننده آب تالاب آق گل ملایر محسوب می ‎شوند. اما منبع اصلی تأمین‌ک ننده آب آن، حوضه آبریز رودخانه‌ ی «قره چای» در جنوب دشت «کمیجان» است. وجود چنین منابعی در هم‌ جواری تالاب باعث شده تا پس از کم ‎آبی در بهار و خشک شدن تالاب در اواخر این فصل، در طول پاییز و زمستان دگربار پرآب شود.

وسعت تالاب آق گل ملایر در فصول پرآب تا 600 هکتار می‎ رسد که با مجموع نواحی اطراف تالاب، مساحت آن 3 هزار هکتار می ‎شود. غنی بودن این تالاب سبب حضور 46 گونه پرنده ایرانی ازجمله: اردک مرمری، حواصیل زرد، بوتیمار کوچک، چوب پا، پرستوی دریایی، خوتکا، فلامینگوی بزرگ، کاکایی سرسیاه، اردک بلوطی، چنگر نوک سرخ، مرغ سقا، غاز خاکستری و… شده است.

در اواخر زمستان و اوایل بهار که فصل مهاجرت پرندگان است، پرندگان از نقاط دوردست و سرد قفقاز و روسیه و همچنین کشورهای اسکاندیناوی به این منطقه پرواز می ‎کنند که این امر به چشم ‎انداز تالاب آق گل همدان، زیبایی مضاعفی می ‎بخشد.

بی ‎شک وجود مواد غذایی مناسب در تالاب آقا گل و تبدیل آن به یکی از غنی ‎ترین آبگیرهای غرب ایران، زمینه را برای مهاجرت پرندگان از دیگر سرزمین‎ ها فراهم کرده است. برای حفاظت از گونه‎ های پرندگان بومی و مهاجر این منطقه و حفظ اکوسیستم آن، تالاب آق گل جزو مناطق شکار ممنوع است.

پوشش گیاهی متنوع و قرار داشتن این تالاب در نزدیکی کوه «کت»، بر جاذبه‎ های این منطقه افزوده است. ارتفاعات اطراف تالاب به نام‎ های «وصال» در شرق به ارتفاع حداکثر ۱۸۵۶ متر، «رومیه» در شمال غرب به ارتفاع حداکثر ۲۰۱۹ متر و «چراخون» در جنوب با ارتفاع ۲۳۵۷ متر از سطح دریا واقع شده ‎اند.

تالاب آق گل ملایر یا کردخورد در سالیان اخیر به ثبت ملی رسیده و در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرارگرفته است و شما میتوانید در تور همدان گردی از این تاللاب بازدید کنید.

آدرس تالاب کردخورد: همدان، 20 کیلومتری شمال شرقی شهرستان ملایر، روستای کردخورد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید