خانه گلشن یزد

17133 2018/08/26
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

خانه گلشنی یزد از جمله بناهای قدیمی شهر یزد به حساب می آید. تاریخچه خانه گلشن یزد به حدود 120 سال پیش و دوره قاجاریه برمیگردد.

خانه گلشن یزد کجاست؟

شهر یزد یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور می باشد که به دلیل بافت تاریخی و ارزشمند خود شهرت جهانی دارد. این شهر خانه ها، عمارت ها و بناهای تاریخی زیادی را در خود جای داده است و به همین دلیل بافت تاریخی آن به ثبت جهانی رسیده است. خانه گلشن یا خانه گلشنی یزد از جمله عمارت های تاریخی این شهر می باشد که در دوره قاجار بنا شده است. تا سال 1357 از خانه گلشن یزد به عنوان یک منزل مسکونی استفاده می شد ولی پس از انقلاب اسلامی، این خانه به صورت متروکه در آمد و تا سال ها به همین حالت باقیمانده بود.

این بنا توسط علی اکبر محله تلی ساخته و در اختیار حاج حسین گلشن قرار گرفت، به همین دلیل به خانه گلشنی یزد معروف شد. در سال 1379 شهرداری شهر یزد به فکر بازسازی خانه تاریخی گلشن یزد افتاد و عملیات باز این خانه را در همان سال آغاز کرد که سه سال به طول انجامید و سرانجام آماده بهره برداری شد.

پلان خانه گلشن یزد

این خانه از سه قسمت اندرونی، بیرونی و نارنجستان تشکیل شده است. در معماری خانه گلشن یزد از خشت استفاده شده و تمامی اتاق ها، دالان ها و بخش های دیگر این خانه به صورت منحصر به فردی طراحی شده اند که به زیبایی های آن افزوده اند. در پلان خانه گلشن یزد مجموعا 42 باب اتاق به چشم میخورد که تمامی آنها دارای ایوان بوده و اطراف حیاط مرکزی ساخته شده اند.

خانه گلشن یزد از موقعیت ویژه ای در این شهر برخوردار است. این خانه در مرکز شهر و نزدیک به بافت تاریخی و همچنین مراکز خرید یزد واقع شده است و به همین دلیل پس از بازسازی، از آن به عنوان اقامتگاهی برای مسافران شهر یزد که به هتل لاله نیز معروف شده، استفاده می شود.

خانه گلشن یزد یکی از جاذبه های تاریخی استان یزد می باشد که در تاریخ 10 خرداد 1382 و با شماره ثبت 8988 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد و میتوانید در تور یزد گردی به این مکان سری بزنید.

آدرس خانه گلشن یزد : شهر یزد، خیابان دهم فروردین، محله تل

عکس های خانه گلشن یزد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید