پارک بزرگ تبریز

16508 ۱۳۹۷/۰۴/۰۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخ ساخت فاز اول پارک بزگ تبریز به سال 1350 بر می گردد.

پارک بزرگ تبریز کجاست؟

پروژه پارک بزرگ تبریز سال ۱۳۵۰ به تصویب رسید. پس از انقلاب در سال ۱۳۷۰ قرار شد سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تبریز طرح احداث و گسترش آن را به دست بگیرد. اوایل سال ۱۳۸۰ بود که فازهای یک و دو روبروی فرودگاه تبریز نزدیک کارخانه شیر پگاه ساخته شد.

پارک بزرگ تبریز در شمال غربی این شهر با مساحتی حدود ۸۰۰ هکتار قرار گرفته که توانسته عنوان بزرگترین پارک ایران و خاورمیانه را به خود اختصاص دهد. هم اکنون بخشی از این پارک بهره برداری شده و قسمت های دیگر آن در حال احداث می باشد. پارک بزرگ تبریز در صورت تکمیل یکی از جاذبه های گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی خواهد شد علاوه بر آن به منبع تنفسی برای شهر تبریز تبدیل می شود.

این محل در گذشته شامل زمین های کشاورزی بوده که هم اکنون به واسطه عبور دو رودخانه مهران و تلخه رود بسیار با اهمیت می باشد.

 پیشرفت احداث پارک بزرگ تبریز به دلیل مرغوب بودن خاک و قابلیت تبدیل سریع به فضای سبز مناسب، توانسته به تکمیل آن بسیار کمک کند. اما عواملی که باعث شده اخیراً روند تکمیل پروژه کندتر پیش برود، زیر کشت بودن اراضی پارک بزرگ تبریز (سیفی کاری)، مشکل تملک و تامین اعتبار برای آن می باشد.

طرح‌ های در حال احداث

بخشی از مساحت این منطقه را اراضی سیفی کاری متشکل می شود که در برنامه تکمیل پروژه قرار شد بدون تغییر باقی بمانند. دیگر قسمت های پارک بزرگ تبریز به کاربری های ورزشی، رفاهی، تفریحی، فضای سبز، گلکاری اختصاص می یابد.

در ادامه به بعضی از طرح های در دست احداث اشاره می کنیم:

احداث هتل پنج ستاره با مشارکت و سرمایه گذاری کشور ترکیه

سایت بحران مجهز به باند فرود بالگرد با امکانات اولیه جهت اسکان موقت در شرایط بحرانی

بند آبی با کاربرد تفریحی و توریستی با مساحت 46 هکتار

احداث پایانه گل و گیاهان زینتی با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی و طرح مشارکتی با تعاون مهندسان شیلات در خصوص پرورش و فروش ماهیان زینتی و احداث آکواریم در محدوده پارک بزرگ تبریز.

در سال ۱۳۹۴ پروژه پارک بزرگ تبریز که با مشارکت بخش خصوصی و شهرداری تبریز به تصویب شورای اسلامی شهر تبریز رسید که شامل مجموعه توریسیتی با هتل های ۴ و ۵  ستاره، پارک آبی و مرکز خرید به مساحت ۲۲۰ هزار مترمربع می باشد. در زمینی به وسعت ۷ هکتار اجرا می شود. با این طرح پارک بزرگ تبریز به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی تبدیل خواهد شد.

طرح سرمایه گذاری هزار میلیار تومانی در زمینی به مساحت ۱۴۵ هکتار، که ۶۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ به دست بخش خصوصی و ۴۰۰ میلیارد تومان آن توسط شهرداری پرداخت خواهد شد. علاوه بر آن شهرداری تقریباً ۸۰ میلیارد تومان از املاک خود را اختیار پروژه قرار می دهد. از جمله تعهدات سرمایه گذاران: انجام پروژه ۱۵۲ هکتار از پارک بزرگ تبریز با استاندارد های اروپایی و تکمیل دریاچه مصنوعی و ورزش های آبی در دریاچه پارک به همراه پل کابلی عابرگذر دریاچه می باشد.

عکس های پارک بزرگ تبریز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید