کلیسای مارگیورکیس ارومیه

13398 ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت کلیسای مارگیورکیس ارومیه بالغ بر صد سال قبل، 1905 یعنی دوره قاجار می رسد.

کلیسای مارگیورکیس کجاست؟

ارومیه یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز استان اذربایجان غربی می باشد. در روستای گلپاشین که 20 کیلومتری شرق شهرستان ارومیه واقع شده، کلیسایی به نام مارگیورکیس وجود دارد که مربوط به اقلیت آشوری ایران است. طبق نظریه باستان شناسان و شواهد تاریخی آشوری ها قرن هاست در ایران سکونت دارند البته نمی توان تاریخ دقیق ورود آن ها را به ایران مشخص کرد چرا که بعد از سقوط امپراطوری آن ها در بین النهرین، این قوم مجبور شدند پراکنده شوند و بعضی از آن ها به تبعیت ایران درآمدند.

آشوریان از ابتدای شکل گیری دین مسحیت یعنی قرن اول تا سوم میلادی به این دین گرایش پیدا کردند. زبان رسمی آنها آشوری و مذهب رسمی ایشان مسحیت است و در مناطقی مانند شمال کشور عراق، جنوب شرقی ترکیه، شمال شرقی سوریه و شمال غربی ایران زندگی می کنند. به طوری که بیشتر جمعیت اقلیت شهر ارومیه را قوم آشوری و ارمنی تشکیل می دهد.

زبان و فرهنگ آشوریان باقی مانده از قوم آشور، گویش های نوین آرامی و در شمار زبان های سامی شرقی- شمالی جای دارد که با زبان رسمی آشوری باستانی متفاوت است. نکته جالب توجه در مورد پیروان دین مسیحیت در ایران، آن ها از ابتدا شامل دو قوم اشوری و ارمنی بوده اند. قوم آشور متعقد است دین مسیحیت را حضرت توما، یکی از دوازده یار نزدیک به حضرت عیسی مسیح، سال 33 میلادی در میان این قوم ترویج کرده است، البته کلیسای حضرت مریم در شهر ارومیه را نیز به او نسبت می دهند.

پلان کلیسای مارگیورکیس ارومیه

بر اساس شواهد و مدارک تاریخی کلیسای مارگیورکیس روی بقایای یک کلیسای قدیمی تر ساخته شده است. ورودی بنا از پایین برج ناقوس به داخل آن راه پیدا می کند و با قوس های تیزه دار که با سبک طره دار مزین گشته تکمیل شده است. مصالح به کار رفته در ساخت بنا فقط آجر چهارگوش می باشد، برج ناقوس دار کلیسای مارگیورکیس در ارومیه که به بهترین شکل ممکن ساخته شده، به علت سبک معماری، بسیار چشمگیر است.

بنای کلیسای مارگیورکیس در روستای گلپاشین و برج ناقوس آن بر روی پایه هایی از سنگ ساخته شده اند. سقف این کلیسا بر روی چهار ستون پایدار مانده و از جنس چوب می باشد و فقط برای پوشش گنبد بالای محراب از آجر استفاده شده است. البته روی طاق ها از آجر با طرح جناقی کار شده تا زیبایی آن را دو  چندان کند. کلیسای گیورکیس ارومیه در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۰۹ به عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسیده و پنانسیل آن را دارد که جزو جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی قرار گیرد.

آدرس کلیسای مارگیورکیس : استان اذربایجان غربی، کیلومتری ارومیه, روستای گلپاشین

عکس های گلیسای گیورگیس ارومیه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید