یخدان مویدی کرمان

17644 ۱۳۹۵/۰۴/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه یخدان مویدی کرمان به دوران صفویه باز میگردد.

یخدان مویدی کجاست؟

یخدان مویدی کرمان، بزرگترین یخچال خشت و گلی جهان است که به عنوان یکی از قدیمی ترین سیستم های آب رسانی شهری در قلب کویر مطرح می باشد.

مردمان دیار شهر کرمان از گذشته، با ابتکار و نوآوری هایی که انجام داده اند، این شهر را به یکی از زیباترین شهرهای تاریخی ایران تبدیل کرده اند. یکی از نمونه ابتکاراتی که انجام شد در زمینه سیستم آبرسانی، آب انبار و تولید یخ از صدها سال پیش می باشد. آن ها اینکار را به گونه ای انجام داده اند که بزرگترین یخدان های دست ساز در این شهر خودنمایی می کنند.

تهیه، توزیع، آب انبار و تولید یخ در شهر کرمان با مکانیزم خاص و به صورت پیوسته صورت می پذیرد به گونه ای که پس از صد ها سال از ساخت آن ها هم چنان پابرجا هستند و جزو آثار تاریخی شهر کرمان به شمار می روند.

یخدان مویدی کرمان به دستور یکی از کارگزاران حکومت بنام موید الدین ریحان ساخته شد. قدمت یخچال مویدی به اواخر دوره سلجوقیان برمی گردد.

آب یخچال توسط قناتی به همین نام تأمین می شده است. برای تأمین آب یخچال، آب از طریق قنات به انتهای یخدان هدایت می شد و در یخچال مویدی همیشه عده ای کارگر در حال فعالیت بودند.

بنای یخدان مویدی کرمان را به شکل مخروطی ساختند تا جذب میزان تابش آفتاب به حداقل برسد. و هم چنین در اطراف آن دیوارهای بلندی ساخته شده تا دمای هوا را به شکل محسوس کاهش دهد. یخدان مویدی کرمان دارای 20 متر ارتفاع می باشد و در گذشته این یخدان یکی از حیاطی ترین مراکز شهری در استان کرمان بوده است.

عناصر تشکیل دهنده یخچال مویدی شامل مخزن، استخر، حصار و چاله یخ می باشد. در ساخت یخدان از مصالحی نظیر خشت خام، ملات گل و اندود و کاه گل استفاده می شده است.

پلان مخزن یخدان مویدی کرمان مدور شکل می باشد که بر روی آن گنبدی احداث نمودند. یخچال دارای حصاری بلند است که ارتفاعش به دوازده متر می رسد. در گذشته از یخچال مویدی برای نگهداری یخ استفاده می نمودند تا در ایام تابستان به کار مردم آید.

یخدان مویدی کرمان یکی از جاذبه های تاریخی استان کرمان می باشد که در ۲ آبان ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۴۳۷ به فهرست آثار ملی کشور افزوده شد.

آدرس یخدان مویدی در کرمان : کرمان، شهر کرمان، خیابان ابو حامد

عکس یخدان مویدی کرمان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • اینجا کرمان – یخدان مویدی . اردیبهشت ۹۹ – دیدچه

    […] یخدان مویدی کرمان […]