MENUMENU
051-36040039
moayedi-yakhchal2

یخدان مویدی کرمان

3608 ۱۳۹۵/۰۴/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یخدان مویدی کرمان، بزرگترین یخچال خشت و گلی جهان است که به عنوان یکی از قدیمی ترین سیستم های آب رسانی شهری در قلب کویر مطرح می باشد.

مردمان دیار شهر کرمان از گذشته، با ابتکار و نوآوری هایی که انجام داده اند، این شهر را به یکی از زیباترین شهرهای تاریخی ایران تبدیل کرده اند. یکی از نمونه ابتکاراتی که انجام شد در زمینه سیستم آبرسانی، آب انبار و تولید یخ از صدها سال پیش می باشد. آن ها اینکار را به گونه ای انجام داده اند که بزرگترین یخدان های دست ساز در این شهر خودنمایی می کنند.

تهیه، توزیع، آب انبار و تولید یخ در شهر کرمان با مکانیزم خاص و به صورت پیوسته صورت می پذیرد به گونه ای که پس از صد ها سال از ساخت آن ها هم چنان پابرجا هستند و جزو آثار تاریخی شهر کرمان به شمار می روند.

آدرس یخدان مویدی,تاریخ یخدان مویدی,یخچال مویدی

یخچال مویدی کرمان به دستور یکی از کارگزاران حکومت بنام موید الدین ریحان ساخته شد. قدمت یخچال مویدی به اواخر دوره سلجوقیان برمی گردد.

آب یخچال توسط قناتی به همین نام تأمین می شده است. برای تأمین آب یخچال، آب از طریق قنات به انتهای یخدان هدایت می شد و در یخچال مویدی همیشه عده ای کارگر در حال فعالیت بودند.

بنای یخدان را به شکل مخروطی ساختند تا جذب میزان تابش آفتاب به حداقل برسد. و هم چنین در اطراف آن دیوارهای بلندی ساخته شده تا دمای هوا را به شکل محسوس کاهش دهد.

یخچال مویدی کرمان,یخدان مؤیدی کرمان,یخدان مویدی

عناصر تشکیل دهنده یخچال مویدی شامل مخزن، استخر، حصار و چاله یخ می باشد. در ساخت یخدان از مصالحی نظیر خشت خام، ملات گل و اندود و کاه گل استفاده می شده است.

پلان مخزن یخدان مویدی کرمان مدور شکل می باشد که بر روی آن گنبدی احداث نمودند. یخچال دارای حصاری بلند است که ارتفاعش به دوازده متر می رسد. در گذشته از یخچال مویدی برای نگهداری یخ استفاده می نمودند تا در ایام تابستان به کار مردم آید.

یخچال مویدی کرمان در آبان ماه سال 1378 هجری شمسی به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند