کلیسای کانتور قزوین

10602 ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه کلیسای کانتور قزوین که با نام برج ناقوس نیز شناخته می شود در خلال جنگ جهانی توسط روسها در ایران ساخته شد.

کلیسای کانتور قزوین یکی از جاذبه های تاریخی قزوین محسوب می شود که توسط روسها در خلال جنگ جهانی دوم و پس از تصرف ایران احداث گردید. کانتور در لغت به معنی محل و مقر می باشد. دلیل  آن نیز حضور روسها در قزوین و ساخت چندین مقر فرماندهی و دفاتر اداری ذکر شده که در کنار آن اقدام به ساخت یک کلیسا نیز برای اعمال عبادی خود نمودند. نام دیگر این کلیسای کوچک، برج ناقوس قزوین می باشد.

عکس کلیسای کانتور قزوین

پلان کلیسای کانتور یک پلان چند ضلعی نامنظم و با دو گنبد می باشد. گنبد بزرگ در مرکز نمازخانه و گنبد کوچکتر در بالای محراب ساخته شده است. مصالح بکار رفته در ساخت کلیسا کانتور قزوین، آجر و ملات می باشد که به شکل هنرمندانه چیده شده و بنایی فاخر را پدید آورده اند. این کلیسا دارای یک درب ورودی در جهت شمال، با نقوش دو صلیب روسی در دو سمت دیواره ها می باشد. روسها برای حفظ و نگهداری درب ورودی کلیسا و نقش و نگارهای آن، اقدام به ساخت یک سقف به سبک شیروانی با نگهدارنده های چوبی در جلوی کلیسا نموده اند. بر روی ورودی کلیسای کانتور قزوین، ناقوس خانه سه طبقه یازده متری که به یک گنبد کوچک ختم می شود، به چشم می خورد. بعد از ورودی، پیش فصای هال قرار دارد. هال کلیسای کانتور شامل نمازخانه و محراب است که جهت محراب کلیسا نیز رو به شرق می باشد.

مصالح بکار رفته در تزئین نمای خارجی کلیسا کانتور قزوین، آجر قرمز لعابدار است که به آن جلوه خاصی بخشیده. چندین ستون تزئینی نیز در بیرون کلیسا دیده می شود و سبب متمایز شدن این کلیسا به نسبت دیگر بناهای تاریخی شهر قزوین شده. در درون حیاط پوشیده شده با آجر فرش این کلیسا دو سنگ قبر دیده می شود که متعلق به یک خلبان و یک مهندس راهسازی روس تبار می باشد. کلیسای کانتور مانند سایر کلیساها دارای طرح صلیبی بوده و جهت محراب کلیسا نیز رو به شرق می باشد.

کلیسای کانتور در قزوین برای مسیحیان ارتدکس در نظر گرفته شده بود که در حال حاضر به دلیل اینکه در شهر قزوین چنین فرقه ای زندگی نمی کنند جنبه کاربری مذهبی خود را از دست داده و فقط بعنوان یک جاذبه توریستی از آن استفاده می شود. در حال حاضر در کلیسای کانتور قزوین چندین ویترین جواهرات دست ساز برای معرفی و فروش وجود دارد که علاوه بر جنبه تاریخی آن برای گردشگران، امکان خرید این جواهرات نفیس نیز میسر شده است.

آدرس کلیسای کانتور قزوین به عنوان یکی از کلیساهای تاریخی قزوین در خیابان طالقانی، کوچه دارایی و در بن بست ثبت احوال، بین مدرسه و حیاط اداره ثبت احوال واقع شده. از عمارت چهل ستون (کلاه فرنگی)، گراند هتل، موزه قزوین و عمارت نادری می توان به عنوان نزدیکترین جاذبه های گردشگری قزوین به کلیسای کانتور نام برد.

کلیسای کانتور قزوین در تاریخ 20 آبان ماه سال 1377 با شماره ثبت 2167 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شده است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید