jabaliye-dome3

گنبد جبلیه کرمان

3476 ۱۳۹۵/۰۳/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از نقاط دیدنی شهر کرمان و هم چنین یکی از زیباترین آثار هنر معماری ایران، گنبد جبلیه یا گنبد گبری است که در نزدیکی دو قبرستان صاحب الزمان و سید حسین کرمان و در منتهی الیه شرقی کرمان قرار گرفته است.

بنا بر شواهد و با توجه به پلان گنبد جبلیه احتمال دارد که این بنا در دوره های قبل از اسلام و یا در اواخر دوره ساسانیان ساخته شده و در دوره سلجوقیان تکمیل شده باشد. نما این گنبد به خاطر هشت ضلعی بودنش به گنبد گبری شهرت دارد و به طور کامل پوشیده از سنگ است. عرض پایه گنبد جبلیه تقریبا به سه متر می رسد. در هشت طرف این گنبد هشت در به عرض 3 متر قرار دارد که اخیرا برای استحکام بنا و جلوگیری از خرابی آن درگاه ها را با سنگ بسته اند و تنها یک در را باز گذاشته اند.

jabaliye-dome2

قسمت بالای گنبد از آجر ساخته شده و تزئینات داخلی آن که از گچ بوده تخریب شده است. مورخان دلیل محکم بودن این بنا را استفاده از شیر شتر به جای آب در ساخت این گنبد می دانند. در اطراف این گنبد، جنگل کاری شده با درختان سرو و کاج که به نام جنگل قائم مشهور است و یکی از تفریحگاه های کرمان است.

jabaliye-dome4

گنبد جبلیه توسط وزارت فرهنگ در سال 1316 هجری شمسی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و این گنبد تاریخی در سال 1383 هجری شمسی مورد مرمت قرار گرفت و به گنجینه جبلیه یا  کتیبه های تاریخی تبدیل شد.

jabaliye-dome1

در گنجینه جبلیه کتیبه های مختلفی قرار داده شده که از جمله آن ها می توان به کتیبه مسجد آبدر اشکان را در بافت اشاره نمود. کتیبه مذکور یکی از قدیمی ترین  کتیبه های موجود در این گنجینه می باشد که متعلق به بنای یاد بود مسجد اشکون در شهرستان بافت است و نگارش آن به خط کوفی و بر روی قطعه سنگی طبیعی صورت گرفته است.

هم چنین در گنجینه جبلیه کوچکترین سنگ قبر کشف شده در استان کرمان نیز نگهداری می شود.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند