معبد داش کسن در زنجان

12379 2019/06/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه بنای داش کسن در زنجان به دوران ایلخانی برمیگردد.

داش کسن کجاست؟

معبد داش کسن در زنجان یکی از جاذبه های تاریخی این استان می باشد. بنای داش کسن صخره ای بوده که در حاشیه ی روستای ویر در حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر تاریخی سلطانیه در استان زنجان واقع شده است. معبد داش کسن در استان زنجان یکی از بی نظیر ترین جاذبه های گردشگری ایران است که ترکیب شگفت انگیز معماری ایرانی و چینی طراحی شده است و نظیر آن در هیچ کجای ایران موجود نیست.

عکس داش کسن در زنجان

استان زنجان از جمله استان هایی است که بناهای تاریخی زیادی را در خود جای داده است، گنبد سلطانیه و بنای داش کسن یکی از برجسته ترین آن ها محسوب می شود. معبد تاریخی داش کسن زنجان را برخی از گردشگران معبد اژدها نیز نامیده اند.

ترکیب معماری ایرانی و چینی و نقش برجسته ی دو اژدها که معمولا در سبک معماری چینی استفاده می شود بیش از هر چیز دیگری خود نمایی می کند.

تاریخچه معبد داش کسن زنجان به دوران ایلخانی می رسد و ساخت آن پس از مرگ ارغون شاه مغول، به همت و پشتکار الجای خاتون (خواهر سلطان محمد خدابنده ) آغاز شده اما متاسفانه تکمیل نشده است. لازم به ذکر است که برخی از باستان شناسان معتقدند که این معبد در اصل در زمان ساسانیان ساخته شده است و پرستش گاه پیروان آیین مهر پرستی بوده است. البته به جز آن هیچ اثری از آن زمان باقی نمانده است و اصلی ترین ویژگی معماری این معبد که نقوش برجسته ی دو اژدها هستند در دوره ی ایلخانی ایجاد شده است.

همچنین غیر از دو اژدها، تمام تزئینات دیگر همگی در دوره ی ایلخانی ایجاد شده اند. محیط پیرامون این معبد به دلیل دو اژدهای متقارن که در مقابل یک دیگر نقش بسته اند و سبک چینی که در نگاه اول به نظر گردشگر می آید، چین ایران نامیده شده است و توجه علاقه مندان به سبک های معماری منحصر به فرد را به سمت خود جلب می کند.

تقارن، یکی از اصولی است که در ساخت معبد به آن توجه ویژه ای شده است و در تمام نقاط معبد محسوس است. نقش های اژدها پنج متر و عرض آن ها 5/1 متر است.

جالب است بدانید نقش محراب همراه با طرح های اسلیمی و پیچک در کنار دو اژدها طراحی شده اند. این طراحی و حکاکی ها از یک هنرمند چینی به یادگار مانده است. در اندیشه ی ایرانی اژدها نماد ظلم و ستم است اما با ورود قوم فاتح به ایران، به نماد خیر، برکت و حکومت پایدار یعنی نمادی مثبت در فرهنگ ایران تبدیل شده است. محوطه ی داشکسن مستطیلی با ابعاد حدودا 50 تا 100 متر است که بخشی از آن نیز به دلیل حفاری در تپه ایجاد شده است.

معبد داش کسن در زنجان از جاذبه های گردشگری این استان محسوب میشود که شما میتوانید در تور زنجان گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس داش کسن در زنجان: پنج کیلومتری روستای ویر، در 15 کیلومتری شمال شرقی سلطانیه زنجان.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید