روستای گچین بندرعباس

29964 2017/10/16
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.2]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای گچین در بندرعباس یکی از جالب ترین و به خصوص ترین روستاهای ایران می باشد که با وجود دوری از شهر و حتی مسیر نامناسب آن شهرت پیدا کرده است و اکثر مسافرین آدرس این روستا را جویا می شوند.

روستای گچین بندرعباس از توابع بخش مرکزی شهرستان بندرعباس استان هرمزگان می باشد که در جنوب ایران قرار دارد. این روستا در دامنه تپه گچین واقع شده و در حد فاصل 50 کیلومتری بندرعباس و 35 کیلومتری بندرخمیر می باشد. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۳۷۶ نفر (۴۲۷خانوار) بوده‌ است.

روستای گچین هرمزگان دارای سه محله به نام های محله قبله، محله خوری و محله خرگی می باشد که مردم دو محله خرگی و خوری از نظر خلق و خو از دوران قدیم مشهور هستند.

جالب است بدانید روستای گچین روستای بندری محسوب نمی شود چون فاصله آن تا دریا 10 کیلومتر است و چیزی که باعث تمایز این روستا از دیگر روستاهای کشور شده، وجود معادن اورانیوم می باشد.

روستای گچین به دو بخش روستای گچین بالا و روستای گچین پایین تقسیم می شود که هر دو آنها شهرت عجیبی در زمینه عرضه کالای خانگی خارجی با قیمت مناسب نزد اهالی استان هرمزگان و سایر استان ها به دست آورده اند و روزانه ده ها خریدار از دور و نزدیک برای خرید لوازم خانگی با قیمت مناسب به بازارهای هر دو روستا مراجعت می کنند.

اکثر بازارهای گچین در قسمت بالایی روستا واقع اند که از جمله آنها مجتمع تجاری حبیب، پاساژ هاشم، پاساژ شمشاد، پاساژ ناصر در بازار قدیم و پاساژهای ستاره گچین و صدف گچین در بازار مسجد جامع را می توان نام برد.

روستای گچین علاوه بر مراکز خرید معروف، مکان های دیدنی نیز دارد، مثلا گنبد نمکی گچین که از لحاظ تنوع زمین شناسی یکی از زیباترین گنبدها است. این گنبد با قطع کردن رسوبات مشیان و آغاجازی و شیب دار نمودن این رسوبات زمان به وجود آمدن خود را تعیین می کند که نشان می دهد در اواخر دوران سوم گنبد شروع به نمایان شدن کرده است که این شواهد در حاشیه شمالی و شرقی مشاهده می شود.

پوشش سنگ در اطراف گنبد دیده می شود که مخلوطی از خاک های سرخ، نمک، مارن، سنگ های آتشفشانی اسیدی و سنگ های سازند هرمز است که در اثر فرسایش سنگ های گنبدی و تجمع در حاشیه گنبد و یا به صورت تراس هایی در اطراف رودخانه جاری گنبد به وجود آمده اند و دارای سن مشخص و زمان مشخصی نیستند.

 

خب با توجه به مواردی که در این مقاله مطالعه کردید، گروه نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند که در سفر خود به استان هرمزگان حتماً به روستای گچین سر بزنید زیرا از بهترین جاذبه های گردشگری هرمزگان می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید