بند امیرشاه بیرجند

13092 2018/07/28
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس

این اثر تاریخی در دوره قاجار به دستور شوکت الملک ساخته شده است.

بند امیرشاه کجاست؟

شهرستان بیرجند نیز مانند شهرهای دیگر کشور عزیزمان ایران دارای آثار تاریخی و طبیعی بسیار ارزشمندی می باشد. بند امیرشاه بیرجند نیز یکی از آن هاست. این اثر در دوره قاجار و به دستور شوکت الملک در خراسان جنوبی، دو کیلومتری جنوب غربی بیرجند روی رودخانه فصلی درون رشته کوه باقران، مانند بند دره و بند النگ ساخته شده است. این منطقه میان رشته کوه باقران، بین دره هایی به وجود آمده که در جوار روستایی بسیار زیبا قرار دارد. تجمع جمعیت در آن منطقه به علت آب و هوای بسیار عالی و قنات های آب شیرین آن می باشد. دره هایی که در این منطقه هستند در امتداد شمالی جنوبی بوجود آمده اند و سرچشمه جویبارهایی در این منطقه می باشند.

بند امیرشاه در بیرجند برای ذخیره آب و سیلاب های ناشی از باران با مصالح آجری، سنگ و ملات ساروج ساخته شده است و از نظر ساختار، جزو سدهای قوسی شکل و پایه دار محسوب می شود؛ البته دو پایه برای پشت بند دیواره های بند امیرشاه در مقابل فشار آب برای آن تعبیه شده است. بند عمرشاه بیرجند در سال 1367 توسط اداره کشاورزی مرمت شد ولی در اثر آن چهره تاریخی این بند از بین رفت!

اندازه طول تاج بند عمرشاه بیرجند به 27 متر می رسد، عرض آن 6 متر و ارتفاع دیواره های آن 13 متر است. دو کانال تخلیه آب اضطراری در دو طرف بند وجود دارد که با دو پشت بند به عرض هفت متر مهار شده و باعث استحکام بیشتر بنا گشته است. 

بند امیرشاه خراسان جنوبی مثل بند دره، هم از نظر ارزش تاریخی و هم از لحاظ گردشگری دارای اهمیت بوده و گردشگران از این منطقه به عنوان یک گردشگاه استفاده می کنند. از این رو بند عمرشاه یکی از مهمترین جاذبه های استان خراسان جنوبی محسوب می شود.

بند امیرشاه بیرجند در تاریخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۸۱۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عکس های بند امیرشاه بیرجند

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید