تور گناباد گردی

قبل از سفر به گناباد حتما این مطلب را بخوانید 19788 2018/12/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه: به نظر بسیاری از محققان، از میان اسامی قدیمی مطرح شده برای این شهر، گون آباد نام اصلی گناباد بوده. گون در زبان ترکی به معنای خورشید می باشد. در منابع تاریخی عربی نیز نام این شهر را جَنابد و کَنابد ثبت کرده اند.

گناباد شهری کهنسال و قدیمی است که در طول سالیان دراز محل رخ دادن حوادث گوناگونی بوده. وجود دو محوطه باستانی “اروک” و “حصار” نیز سند و نمود عینی بر قدمت و ریشه تاریخی آن می باشد. فردوسی نیز چندین بار در شاهنامه از این شهر نام برده و آن را محل وقوع جنگ ایران و توران دانسته. در صورتی که شاهنامه را مرجع قرار دهیم قدمت گناباد به قرن سوم یا چهارم هجری بر می گردد. سه رویداد تاریخی در شهر گناباد رخ داده که مهمترین آن کشته شدن یزدگرد سوم در جنگ می باشد. حرکت بهرام شاه و جنگ ملاحده در قلعه های اسماعیلی دو رویداد مهم دیگر هستند که اولی قبل از اسلام و دیگری بعد از اسلام رخ داده است. دوران اوج و پیشرفت گناباد به قرن دهم هجری بر می گردد که کار ساخت چندین مسجد، مقبره و ابنیه معتبر در آن آغاز گردید. مسجد جامع بجستان و کاخک و مقبره سلطان محمد عابد از مهمترین این بناها به شمار می روند.  جالب است بدانید که شهرت گناباد بیشتر به خاطر قنات های آن می باشد. وجود عمیق ترین قنات جهان (قنات قصبه) با 300 متر عمق از چاه اصلی که هنوز نیز آب در آن جریان دارد یکی از دلایل شهرت گناباد است. علاوه بر آن 1117 رشته قنات دیگر نیز در این شهر وجود دارد که نشان دهنده تلاش مردم در گذر زمان برای به دست آوردن ضروری ترین نیاز حیات یعنی آب می باشد.

تور گردشگری گناباد,تور گناباد,جاذبه های گردشگری گناباد
اطلاعاتی درباره شهر گناباد
جمعیت
81000 نفر
مساحت
11000 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
051
تاریخ ثبت شهر
1316

بهترین فصل سفر به گناباد

گناباد شهری در حاشیه کویر با اقلیم خشک و نیمه صحرایی می باشد که بر روی فلات هموار سیاه کوه قرار گرفته. گناباد دارای تابستان های گرم و طاقت فرسا وزمستان های سردی می باشد. از این رو بهترین زمان برای سفر با تور گناباد گردی، اوایل بهار و تعطیلات نوروزی است.

جاذبه های گردشگری گناباد

گناباد شهری قدیمی در استان خراسان رضوی می باشد که از قدیم الایام بواسطه وجود قنات های متعدد مشهور بوده است. بسیاری از مردم و گردشگران در نظر اول برای دیدن این قنات های تاریخی به گناباد سفر می کنند. گناباد علاوه بر وجود تعداد زیادی قنات، جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی دارد که باعث می شود تا علاقمندان زیادی از گوشه و کنار ایران و بعضا جهان برای دیدن این آثار با تور گردشگری گناباد به گناباد سفر کنند. در ادامه ما شما را با جاذبه های گردشگری گناباد آشنا می کنیم.

جاذبه های طبیعی گناباد

گناباد به دلیل اقلیم کویری دارای جاذبه های طبیعی درون شهری اندکی است. بیشر مناطق طبیعی در حاشیه شهر و روستاهای ییلاقی اطراف آن واقع شده. که مشهورترین آن روستای کوثر گناباد می باشد که یخدانی عظیم را در دل خود جای داده. منطقه گردشگری و ییلاقی کاخک با چندین آبشار و جاذبه طبیعی دیگر مناطق مستعد گردشگری حومه گناباد به شمار می رود. بی شک مجموعه قنات های قصبه به عنوان قدیمی ترین و عمیق ترین قنات جهان مهمترین جاذبه طبیعی گناباد هستند که باعث جذب گردشگران بسیاری در طول سال های اخیر شده. قناتی رازآلود که به عنوان یک شاهکار آبی در ایران و جهان شناخته می شود. در ادامه به معرفی دیگر جاذبه های طبیعی گناباد می پردازیم.

 • پارک های درون شهری گناباد : پارک شیرین، پارک بسیج، پارک شهر، پارک دانشگاه، پارک ملت
 • کوه های اطراف گناباد : سیاه کوه، کوه قلعه، براکوه
 • آبشارهای اطراف گناباد : آبشار کاخک
 • دره های اطراف گناباد : دره نخود، دره تک زو
 • قنات های گناباد : مجموعه قنات قصبه، قنات اروک، قنات آخوند، قنات اسو، قنات اسکندریه، قنات برقیان، قنات بیمرغ، قنات حصار
 • غارهای اطراف گناباد : غار سنو، غار شغال، غار بیمرغ
 • مناطق تفریحی گناباد : منطقه تفریحی کلات، منطقه ییلاقی سنو، منطقه ییلاقی تک زو، منطقه ییلاقی درب صوفه، کویر پارک رهگذر عمرانی
 •  
 • مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع گناباد : منطقه حفاظت شده هنگام، منطقه شکار ممنوع هنگام، منطقه شکار ممنوع هلالی

جاذبه های تاریخی گناباد

گناباد شهری با قدمت کهن در پهنای خطه بزرگ خراسان است که با وجود بیش از 120 اثر تاریخی ثبت ملی شده هر ساله پذیرای گردشگران و تاریخ دوستان زیادی می باشد که از سراسر ایران و بعضا جهان برای بازدید از آن به گناباد سفر می کنند. علاوه بر آثار تاریخی متعدد، گناباد از لحاظ فرهنگی نیز یکی از مراکز مهم می باشد که از آن جمله می توان به بنای آرامگاهی علامه محمد تقی بهلول در ورودی شهر اشاره کرد که به عنوان کانون مبارزه بر علیه کشف حجاب رضاخان شناخته می شود و می تواند برای مسافران جذابیت های خاص خود را دارا باشد. یکی دیگر از نمادهای تاریخی و شاهکارهای هنری گناباد مسجد جامع شهر می باشد که در سال 609 هجری قمری ساخته شد و جزو بناهای دو ایوانی به شمار می رود. علاوه بر آن چندین کتیبه که به خط کوفی مزین شده اند و نیز آجرکاری های زیبایی در اطراف ایوان قبله دارد که به جذابیت های هنری آن افزوده است. دیگر جاذبه هایی که زمینه مناسبی برای گردشگری گناباد ایجاد کرده اند و باعث شده اند که تور گناباد گردی رونق پیدا کند، در ادامه ذکر شده است. لازم به ذکر است به دلیل نزدیکی چندین شهرستان به گناباد مانند کاخک، آثار تاریخی مشهور آنان نیز به شما معرفی می شود.

 • مساجد تاریخی گناباد : مسجد جامع گناباد، حسینیه گناباد، مسجد حاج عبداله نوقاب، مسجد جامع کاخک، مسجد جامع قوژد
 • مدارس تاریخی گناباد : مدرسه نجومیه
 • بازار و کاروانسراهای تاریخی گناباد : کاروانسرای فخرآباد، کاروانسرای زین آباد
 • مقبره و امامزاده های گناباد : امامزاده محمد عابد، آرامگاه علامه محمد تقی بهلول، آرامگاه امامزاده سلطان احمد بن موسی الکاظم، امامزاده یحیی، آرامگاه جغتین گیسور، دارالشفا دولویی (قدمگاه علی)
 • خانه های تاریخی گناباد : منزل شیخ محمدتقی بهلول، خانه شریعت، خانه خانیکی، منزل خواجه
 • موزه های گناباد : موزه مردم شناسی، موزه باستان شناسی، موزه آب، موزه حیات وحش
 • قلعه های تاریخی گناباد : قلعه دختر شوراب، قلعه تاریخی عمرانی
 • سایر جاذبه های تاریخی گناباد : آب انبار شریعت، آسیاب های آبی کاخک و سنو، سرو کهن نوقاب، آتشکده گیسور،
 • روستاهای تاریخی گناباد : روستای ریاب،

مراکز خرید گناباد

شهر گناباد در حال حاضر دارای بزرگترین مرکز تجاری، تفریحی و سیاحتی جنوب خراسان به نام مجتمع تجاری رفاهی شریعت می باشدکه از سال 91 با هدف ایجاد اشتغال برای جوانان گناباد آغاز به کار نموده است. در این مجتمع امکانات رفاهی، تفریحی و خدماتی مناسبی در اختیار گردشگران قرار گرفته است. این مجتمع در 5 طبقه احداث گردیده و شامل پارکینگ طبقاتی، فود کورت، شهربازی، تالار، هایپر مارکت و رستوران و بیش از 150 واحد تجاری می باشد که شما می توانید در صورت سفر به این شهر چه به صورت انفرادی و چه با تور گناباد گردی از این محل بازدید به عمل آورید.

هتل های گناباد

شهر گناباد یک هتل و چندین اقامتگاه در داخل و اطراف شهر دارد که امکان اقامت را برای گردشگران فراهم می آورد. چندین پارک نیز در سطح شهر می باشند که مسافران می توانند شب را در آنجا سپری کنند.

 • هتل های گناباد : هتل پاسارگاد گاناباد، هتل نور بیدخت گناباد، مهمانسرای بیدخت گناباد

 

سوغات و صنایع دستی گناباد

مهمترین سوغات گناباد سفال های مشهور آن می باشند که قدمت بسیار زیادی در شهر گناباد دارد. گناباد به عنوان یکی از سه قطب سفال ایران شناخته می شود. انجیر، انار، توت، بادام، زرشک، پسته و زعفران دیگر ره آورد های سفر به گناباد هستند.

نقشه شهر گناباد

شهرستان گناباد در جنوب استان خراسان رضوی واقع شده که از از 30 و 58 طول شرقي و 34 عرض شمالي شروع و به 59 طول شرقي و 30 و 34 عرض شمالي ختم مي شود. مساحت آن 11000 کیلومتر مربع می باشد و در ارتفاع 1150 متری از سطح آبهای آزاد قرار گرفته. گناباد گناباد از سمت مشرق به خواف، شمال و شمال غرب به تربت حيدريه و كاشمر و از غرب و جنوب غربي به فردوس و از جنوب به قاين منتهی می شود. ارتفاع گناباد با مرکز استان در حدود 270 کیلومتر می باشد. گناباد به سبب واقع شدن در مسیر جاده مواصلاتی جنوب خراسان به استان خراسان جنوبی و امتداد تا استان سیستان و بلوچستان و در نهایت چابهار و نیز نقطه راه اصلی زابل زاهدان و یزد و کرمان از اهمیت خاصی برخوردار است. امکان تهیه نقشه گردشگری گناباد از معابر ورودی شهر برای گردشگران وجود دارد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید