تالاب گمیشان گلستان

3650 2019/03/26
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تالاب گمیشان کجاست؟

یکی از جاذبه های بسیار زیبای ایران تالاب گمیشان استان گلستان است که در قسمت شرقی دریای خزر و در 20 کیلومتری شمال بندر ترکمن و در ناحیه مرزی ایران و ترکمنستان قابل رویت است.

تالاب گمیشان گلستان یکی از مناسب ترین مکان ها برای مهاجرت پرندگان به حساب می آید همچنین این تالاب به عنوان یک ذخیره گاه ژنتیکی بسیار مهم مورد استفاده قرار گرفته است.

برای دسترسی به تالاب گمیشان ابتدا باید از بندر ترکمن به طرف شهرستان گمیشان یا همان گمیش تپه گذر کنید، پس از گذشتن از 10 کیلومتری شمال شهر، محیط بانی گمیشان را مشاهده خواهید کرد.

تالاب گمیشان دارای ویژگی های فراوانی از جمله اکوسیستم بی مانند آن است که در آن اقسام مختلف ماهی، گونه های مختلف سخت پوستان، نرم تنان، دوزیستان، خزندگان و پرندگان وجود دارد. همچنین این تالاب محل استقرار بعضی از پرنده های در حال انقراض و کمیاب دنیا در فصل های پاییز و زمستان است.

از سال 1376 تاکنون قسمت عظیمی از تالاب در حدود 14 هزار هکتار به عنوان محوطه شکار ممنوع اعلام شده است. به دلیل وجود شرایط آب و هوایی مناسب بخش شمالی، تالاب گمیشان در لیست تالاب های بین المللی در کنوانسیون رامسر ثبت گردیده است.

همانند آشوراده و یا بیشتر از آن، یکی از مطلوب ترین سایت های پرنده نگری در سراسر ایران تالاب گمیشان می باشد.

از جمله پرندگانی که در تالاب گمیشان استان گلستان و اطراف آن زندگی می کنند می توان غازهای خاکستری، فلامینگوها، سنقر خاکستری، عقاب دریایی دم سفید، کاکایی سر سیاه، خوتکا، چرخ ریسک دم دراز وغیره را نام برد.

وسعت تالاب گمیشان بندر ترکمن تقریبا 20 کیلومتر است که تا 8 کیلومتر از خاک ترکمنستان نیز ادامه یافته است. حدودا 14 هکتار از این تالاب منطقه شکار ممنوع اعلام شده که برای تماشای این ناحیه نیز به مجوز کتبی از سازمان محیط زیست استان گلستان نیاز دارید.

همچنین در این ناحیه می توانید شاهد حیواناتی مانند فک دریایی، شغال و روباه باشید. گل فشان هایی که در این ناحیه وجود دارند به زیبایی های این تالاب افزوده اند و مشهور ترین آن ها قارنیاق و نفتیجه نام دارد که به ترتیب در شرق و شمال شرق گمیش تپه قابل مشاهده اند.  ساختمان هایی که به علت پرتاب گل تا ارتفاع 300-500 متری ایجاد می شوند گل فشان نامیده می شوند.

آدرس تالاب گمیشان: شرق دریای خزر، ۲۰ کیلومتری شمال بندر ترکمن و در محدوده مرزی ایران و ترکمنستان

عکس تالاب گمیشان گلستان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید