غار بگلیجه همدان

4043 ۱۳۹۶/۰۹/۰۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

استان همدان با داشتن تعداد زیادی غار مانند غار علیصدر، غار همه کسی و غار بگلیجه، مکان مورد علاقه غارنوردان و دوست داران طبیعت است.

غارهای این استان منحصر به فرد هستند و برخی از آنها مانند غار علیصدر در دنیا مورد توجه قرار دارند. غار بگلیجه نیز یکی از غارهای منحصر به فرد این استان است که ورودی عمودی دارد و ورود به آن برای هرکسی مقدور نیست.

جاذبه های گردشگری همدان,چاه غار بگلیجه,غار بگلیجه

غار بگلیجه در استان همدان در سمت شرق شهر همدان قرار دارد و فاصله غار با شهر نزدیک به 23 کیلومتر می باشد. چاه غار بگلیجه در دامنه کوه قزل قیه و در نزدیکی روستایی به نام دنگل کاریز قرار دارد.

ورودی غار عمودی و به صورت یک چاه است که نزدیک به 35 متر عمق دارد. برای رسیدن به انتهای چاه باید حتما وسایل و تجهیزات لازم را به همراه داشته باشید وگرنه ورود به غار ممکن نیست. رفتن به داخل غار عمودی بگلیجه شبیه به صخره نوردی است و اگر تجربه ای در این زمینه ندارید حتما از یک متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

غار بگلیجه در استان همدان,غار بگلیجه دنگل کاریز,غار عمودی بگلیجه

به انتهای غار بگلیجه دنگل کاریز که رسیدید، یک شکاف را می بینید که ادامه غار است. این مسیر نیز نزدیک به 100 متر طول دارد. از شکاف ده متری که عبور کردید به تالاری می رسید که سقفی گنبدی و به شکل مخروط دارد. این تالار نزدیک به 10 متر قطر دارد و در این محل دهلیزهای متصل به تالار های دیگر غار تقسیم می شوند.

بدنه تالار را استالاگمیت ها و آبشار سنگ های گوناگون و در اندازه های مختلف پوشانده است. از پایین به بالا می توانید ستون هایی که به هم پیچیده شده اند را ببینید. تمام این اشکال در اثر رسوب کربنات کلسیم موجود در غار پدید آمده اند.

جاذبه های گردشگری همدان,چاه غار بگلیجه,غار بگلیجه

واژه بگلیجه در گویش بومیان منطقه به معنای پرتگاه بزرگ می باشد. جالب است بدانید که اهالی روستا از غار بگلیجه دنگل کاریز برای صید کبوتران استفاده می کرده اند. 

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند با رعایت جوانب احتیاط، از این غار زیبا که از جاذبه های گردشگری همدان می باشد دیدن کنید.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند