کاخ توپکاپی استانبول

7082 2019/09/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

کاخ توپکاپی کجاست؟

کاخ توپکاپی که در استانبول قرار دارد، یکی از باشکوه ترین و زیباترین کاخ های زیبای کشور ترکیه است که در سال 1466 و 1478 به دستور محمد دوم ساخته شد. کاخ توپکاپی استانبول بر روی یک جزیره بسیار زیبا بنا شده است و چشم اندازی بسیار بی نظیر دارد و هم اکنون از جاذبه های گردشگری ترکیه محسوب می شود. کاخ توپکاپی در قرن 15 تا 19 یکی از مهم ترین مراکز سیاسی حکومت عثمانی محسوب می شده است.

عکس کاخ توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی در استانبول ترکیه در سال 1924 به دستور آتاتورک تبدیل به موزه ای تاریخی برای بازدید عموم مردم شد. سالن ها و نمایشگاه های زیادی در کاخ توپکاپی وجود دارد که تاریخ کهن ترکیه را به نمایش می گذارد و شما می توانید از آن ها دیدن کنید.

در این سالن ها هیچ وسایل یا مبلمان های سلطنتنی یا تزئیناتی خاصی وجود ندارد اما اگر به دیدن چیزهای قدیمی و نوستالژیک علاقه داشته باشید، بازدید از کاخ توپکاپی خالی از لطف نیست. برخی از این سال ها اتاق مخصوص نگهداری سلطان بوده اند یا جایگاه اختصاصی لوازم مقدس خاندان اشرافی که به هیچ وجه حق عکاسی از آن ها را ندارید.

وقتی که از دروازه اصلی عبور می کنید به اولین حیاط می رسید که به حیاط سپاه معروف است. از این جا به بعد هیچکسی به جز سلطان حق عبور و مرور با اسب را نداشته و همه افراد باید با پای پیاده این مسیر را طی می کردند. در این حیاط هم آثار ارزشمند زیادی وجود دارد. مانند کلیسای هاگیا که امروزه محل برگزاری نمایشگاه های بین المللی و کنسرت است همچنین پارکی زیبا با فضای سبزی بی نظیر و مقداری خرابه که متعلق به دورن بیزانس است. قبل از اینکه به دروازه دوم برسید بر سر راه تان چند باجه فروش بلیط و چند فروشگاه برای خرید هدیه وجود دارد.

وقتی وارد دروازه دوم می شوید دو برج مراقبت می بینید که به نام دروزاه سلام معروف هستند؛ علت نامگذاری برج این است که در گذشته هر کسی که از این دروازه می گذشت باید حتما به سلطان سلام می کرد و فقط سلطان و خدمه اش حق عبور از این دروازه را داشتند. در واقع این دروازه فقط برای افراد خاص ساخته شده بود. برای عبور از این دروازه باید توسط تیم بازررسی و امنیتی کاخ چک شوید و سپس اجازه ورود به دومین حیاط کاخ را دریافت نمایید.

در سمت راست حیاط کاخ آشپزخانه های آن قرار گرفته اند که گفته شده در گذشته 800 تا 1000 آشپز مشغول به پخت غذا برای ساکنین قصر بوده اند. در آن زمان بیش از 10 هزار نفر در کاخ توپکاپی در استانبول زندگی می کردند. این آشپزخانه اکنون تبدیل به موزه شده و در آن ظروف نفیسی وجود دارد. در سمت چپ حیاط هم اقامت گاه مشاوران سلطان است که به اصطلاح به آن دیوان هم می گویند. وزرا و صدر اعظم های سلطان در آن زمان برای برگزاری جلسات مهم از این دیوان استفاه می کردند. یک اتاق هم درکنار دیوان وجود دارد که به آن خزانه دیوان می گفتند که اکنون به نمایشگاهی بزرگ برای نمایش سلاح های جنگی تبدیل شده است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید