تور آستارا گردی

قبل از سفر به بندر آستارا حتما این مطلب را بخوانید 11377 ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه: با مراجعه به اسناد تاریخی در می یابیم آستارا یکی از معدود شهرهای ایرانی محسوب می شود که در کتب تاریخی، همیشه دارای همین نام بوده است. این را می توان در نوشته های سید ظهر الدین مرعشی که یکی از معروف ترین مورخین می باشد به وضوح دید. چنان که نام آستارا در کتاب گلستان و دیلمان وی، 3 مرتبه ذکر شده است.

آستارا شهری است در استان گیلان که بعد از دوران صفویه تا امروز، به دلیل موقعیت استراتژیک خود، از رونق مناسبی برخوردار گشته و دلیل آن را می توان مراودات دوستانه و تجاری، وجود گمرک و بازار مرزی ذکر کرد. این شهر به دلیل نزدیکی به نواحی مرتفع گردنه حیران و دارا بودن اقلیم کوهستانی و نیز برخورداری از آب و هوای مرطوب و معتدل نسبت به دیگر شهرهای استان گیلان، خنک تر می باشد. بدر تور آستارا گردی متوجه میشوید که یشتر مردم این شهر از جمعیت آذری زبان تشکیل شده و مردمانی بسیار مهمان نواز و بافرهنگ  هستند. وجود رودخانه آستارا چای در شمال این شهر باعث تشکیل خط مرزی ایران و جمهوری آذربایجان شده است. این شهر را به دلیل استفاده بیش از حد سفال در سقف خانه ها و دیگر اماکن، شهر بام های سفالین می نامند. یکی دیگر از ویژگی های آستارا که آن را از دیگر شهرهای شمالی و کل ایران متمایز می کند، باسوادی بیش از 9/98% مردم این شهر می باشد که موجب شده تا آستارا تبدیل به نخستین شهر، با بیشترین تعداد باسواد شود.

آستارا گردی,تور آستارا,تور گردشگری آستارا
اطلاعاتی درباره شهر بندر آستارا
جمعیت
91.000 نفر
مساحت
334 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
013
تاریخ ثبت شهر
1287

بهترین فصل سفر به بندر آستارا

سفر به شهرهای شمالی ایران فقط مختص به بهار و تابستان که دارای روزهای بلندی می باشد نیست. بلکه بسیاری برای لذت بردن از پاییز رنگارنگ به این نواحی سفر می کنند. شهر آستارا نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. این شهر از نظر آب و هوایی، به دو قسمت کوهستانی و جلگه ای تقسیم شده است که قسمت کوهستانی دارای تابستان های معتدل و زمستان های سرد و قسمت جلگه ای دارای تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های ملایم می باشد. به مانند اغلب شهرهای شمالی، اوج ترافیک گردشگری این شهر در زمان تعطیلات نوروزی و تابستان است. بهترین زمان ممکن برای سفر و تور آستارا گردی، فصل بهار و ماههای اردیبهشت و اوایل خرداد می باشد. حال آنکه لذت دیدن زیبایی های آستارا در فصل پاییز نیز، جذابیت های خاص خود را دارد.

جاذبه های گردشگری بندر آستارا

شهر ساحلی آستارا در شمالی ترین نقطه استان گیلان واقع شده و یکی از زیباترین شهرهای ایران به حساب می آید. آستارا دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری می باشد که از نظر تاریخی، بیشتر بناهای آن متعلق به دوران صفویه و قاجاریه است و شما می توانید در تور آستارا گردی آنها را مشاهده کنید.. جاذبه های طبیعی این شهر دریای مواج و جنگل های انبوهی است که پای گردشگران زیادی را به این منطقه باز کرده است. وجود چندین چشمه آبگرم که خاصیت درمانی دارد نیز سبب علاقه زیاد مسافران به شهر آستارا شده است. این شهر ساحلی به دلیل موقعیت منجصر به فرد خود، هر ساله پذیرای گردشگران ایرانی و خارجی زیادی است، بطوریه طبق آمار منتشر شده در سال گذشته، بیش از 4 میلیون مسافر به این شهر سفر کرده اند که بیش از 65 درصد آنها بالای 3 روز در این شهر اقامت داشته اند. واقع شدن دریا در شرق و کوه در غرب شهر، باعث شده تا زیبایی های طلوع و غروب خورشید، این منطقه را در اوج زیبایی به تماشا نشست.

جاذبه های طبیعی بندر آستارا

شهر آستارا به دلیل موقعیت جغرافیایی بی نظیر خود که همانا همنشینی آن با کوه، دریا، دره های عمیق و جنگل  می باشد، سرشار از جاذبه های طبیعی است و در واقع می توان گفت که این موهبت، هدیه طبیعت به آستارا می باشد و آنرا به منطقه ای بکر و مسحور کننده تبدیل کرده است. یکی از جاذبه های طبیعی و بی نظیر که در نزدیکی آستارا می باشد گردنه حیران است که در مسیر پر پیچ و خم و در دل کوه های سرسبز گیلان واقع شده و بی اغراق به مانند اسم خود هر مسافری که به تماشایش بنشیند را سرگشته و حیران می کند. علاوه بر این، احداث تله کابین حیران در سال 1390 موجب شد تا این منطقه به مقصدی ایده آل برای مسافرین و گردشگران تبدیل شود. احداث چندین رستوران و بوفه نیز در رشد این منطقه تاثیر بسزایی داشته است. دیگر جاذبه طبیعی و خاص این منطقه، آبشار لاتون می باشد که به عنوان مرتفع ترین آبشار ایران، با 105 متر بلندی می باشد.

 • پارک های داخل شهری آستارا : پارک معلم، پارک ساحلی شریعتی
 • تالاب و مرداب آستارا : تالاب استیل عباس آباد، تالاب آق آستارا، تالاب جوندان
 • رودخانه های آستارا : رودخانه آستاراچای، رودخانه ارس
 • آبشار آستارا : آبشار لاتون (بارزاو)، آبشار لوندویل
 • چشمه های آبگرم آستارا : چشمه آب گرم علی داشی، کوته کومه
 • سواحل آستارا : ساحل صدف، ساحل شریعتی
 • لنگرگاه های آستارا : لنگرگاه آستارا، نمین، نیر
 • روستاهای هدف گردشگری آستارا : روستای حیران، روستای گیلده، روستای دربند، روستای عباس آباد، روستای کوته کومه، روستای سیبلی، روستای گیلده
 • باغ های آستارا : باغ ملی، باغ پرندگان، باغ چای عباس آباد
 • سایر جاذبه های طبیعی آستارا :  قله اسپیناس، پناهگاه حیات وحش لوندوی، منطقه حیران، طرق مظفری، پارک جنگلی بی بی یانلو، آسیو شوان

جاذبه های تاریخی بندر آستارا

در شهر آستارا، وجود بناهای تاریخی با معماری اصیل ایرانی که اغلب متعلق به دوران صفویه و زندیه می باشند، باعث شده تا این شهر، به مقصد مناسبی برای علاقمندان به آثار تاریخی تبدیل شود. یکی از بناهای فاخر در شهر آستارا، دبیرستان پر افتخار حکیم نظامی است که بیش از یک قرن از تاسیس آن می گذرد و نشان دهنده فرهنگ بالای مردمان این شهر و یکی از دلایل درصد بالای مردم باسواد در آستارا می باشد. علاوه بر آن چندین بقعه و قلعه تاریخی نیز در این شهر وجود دارد که به جذابیت های تاریخی آن افزوده است. وجود این اماکن در کنار طبعت سرسبز، جلوه و شکوه بسیاری را نصیب آستارا کرده است.

 • مدارس تاریخی آستارا : دبیرستان حکیم نظامی، مدرسه شهید مدنی، مدرسه سنایی
 • مساجد تاریخی آستارا : مسجد جامع آستارا،مسجد میرزا
 • قلعه های تاریخی آستارا : قلعه شیندان، قلعه صلصال
 • قبرستان های تاریخی آستارا : قبرستان قدیمی ونه بین، قبرستان قدیمی دهکده گنج کشی
 • بقاع و آرامگاه های آستارا : بقعه شیخ محمود خیوی، بقعه آقا سید علی کیا، بقعه پیر قطب الدین، بقعه سید محمد دوست، بقعه بارات گونی،  امامزاده ابراهیم و قاسم
 • سایر جاذبه های تاریخی آستارا : طرق مظفری، دوستاق خانه

مراکز خرید بندر آستارا

شهر آستارا به دلیل موقعیت استراتژیکی و هم مرز بودن با کشور آذربایجان و برخورداری از بازارچه مرزی به یکی از جذاب ترین شهرهای ایران برای گردشگران در زمینه خرید محصولات خارجی تبدیل شده است. یکی از معروف ترین بازارهای شمال کشور و ایران به نام بازارچه ساحلی یا بازار بزرگ در این شهر بنا گردیده که مردم محلی به آن بساط یا تخته بازار می گویند. تنوع محصول در این بازارچه بسیار زیاد بوده و انواع و اقسام اجناس ایرانی، روسی و ترکی، با قیمت های مناسب در آن یافت می شود. این بازار همانطور که اشاره شد، بزرگترین مرکز خرید در کل استان گیلان می باشد که با بیش از 1500 واحد صنفی در محیطی که شامل 60 پاساژ شده است در بخش های مختلف مانند پوشاک در آن فعالند و پذیرای گردشگران زیادی است که به قصد خرید به آن مراجعه می کنند. دیگر بازارچه معروف شهر آستارا، بازارچه ولی عصر می باشد.

مراکز خرید آستارا : مرکز خرید ایده آل، مرکز خرید سیدان

هتل های بندر آستارا

شهرستان آستارا به دلیل تعداد زیاد گردشگرانی که در طول سال به این شهر سفر می کنند از اماکن اقامتی مجلل و مقرون به صرفه ای در این شهر در چند سال گذشته احداث گردیده است. مسافران می توانند بسته به بودجه در نظر گرفته برای سفر خود، نسبت به انتخاب یکی از این اماکن اقامتی اقدام نمایند. امکان رزرو هتل به دو صورت حضوری و اینترنتی برای گردشگران فراهم شده است.

 • هتل های چهار ستاره: هتل اسپیناس، هتل پارلا
 • هتل های سه ستاره : هتل نگین استیل، هتل ابوالفضل، هتل ایساتیس، هتل جهانگردی
 • هتل آپارتمان های آستارا : هتل آپارتمان تتیس

سوغات و صنایع دستی بندر آستارا

شهر آستارا مانند دیگر شهرهای شمالی کشور دارای سوغات و صنایع دستی زیادی می باشد که توسط افراد محلی ساخته می شود. معروف ترین سوغات این شهر عسل مرغوبی است که در گردنه حیران تولید می گردد و دارای خواص دارویی و درمانی فراوانی است. کلوچه محلی، شیرینی بیشی، رب ازگیل، مربای به، رب انار، آلوچه محلی دوشاب محلی، ماهی و خربزه محلی دیگر سوغات شهر آستارا را تشکیل می دهند. تور ماهیگیری که توسط افراد محلی ساخته می شود، یکی دیگر از محصولات ویژه و خاصی است که در این شهر به فروش می رسد.

نقشه شهر بندر آستارا

شهرستان آستارا که شامل دشت و کوهستان می باشد، از نظر جغرافیایی در محل تقاطع سه راه خشکی اصلی تجاری واقع شده و داد و ستدهای مالی بین بازار باکو آذربایجان و روسیه، بازار اردبیل و آذربایجان و بازار رشت با کل ایران از این طریق صورت می پذیرد. راه غربی آستارا از گردنه حیران می گذرد و به اردبیل ختم می شود. راه جنوبی این شهرستان از کنار دریای خزر به منطقه تالش نشین گیلان منتهی می شود و راه شمالی آن نیز از کنار دریای خزر به آذربایجان کشیده می شود. آستارا از سمت شرق نیز به دریای خزر راه دسترسی دارد. گمرک آستارا جزو اولین گمرک های ساخته شده در ایران می باشد که هم اکنون نیز فعال است و یکی از منابع درآمدی عمده استان گیلان محسوب می شود. در آستارا زبان رایج، ترکی آذربایجانی و تالشی می باشد ولی بر اثر مهاجرت های زیاد مردم منطقه، اهمیت زبان تالشی روز به روز اهمیت کمتر می شود. اکثریت مردم این شهر را تالشی ها تشکیل می دهند و تقریبا تمام روستاهای اطراف نیز تالشی می باشند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید