پارک لاله تهران

19473 ۱۳۹۵/۰۱/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بوستان لاله تهران یکی از پربازدیدترین پارک های تهران می باشد. این پارک تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی پارک فرح نامیده می شد. تاریخچه پارک لاله تهران به سال 1345 برمیگردد که آن زمان به دستور فرح پهلوی ساخته شد.

پارک لاله تهران کجاست؟

پارک لاله نام یک پارک قدیمی در تهران است و تاریخچه پارک لاله تهران به ۱۳۴۵ برمیگردد و امروزه با گذشت ۵۰ سال از ساخت آن همچنان یکی از زیباترین و پربازدیدترین بوستان های تهران می باشد.

مساحت پارک لاله تهران 35 هکتار است و در آن گونه های مختلف گیاهی شامل چنار، کاج، اقاقیا و غیره مشاهده می شود. در گذشته زمین های این باغ به ارتش پهلوی تعلق داشت و به محله و میدان جلالیه معروف بود. در این میدان همه ساله مراسم جشنی به دلیل کودتای رضا خان در روز سوم اسفند ماه برگزار می شد و پس از پایان رژه رضاخان با پوششی منحصر بفرد سلطنتی به شهر تهران تشریف فرما می شد و جشن خاتمه می یافت. اراضی جلالیه بعد از مدتی برای رژه و اسب دوانی مورد استفاده قرار  گرفت. هم چنین نخستین تجمع و گردهمایی هواداران دکتر مصدق در این مکان صورت پذیرفت.

ارتش این اراضی را در ازای مطالبات وزارت دارایی به وزارتخانه واگذار نمود. وزارتخانه هم آن را برای تأسیسات فرهنگی عمومی و پارک در اختیار گرفت. طرح پارک لاله تهران توسط ژوفه معمار و طراح فرانسوی به همراهی طراحان ایرانی ریخته شد و عملیات اجرایی این پارک در سال 1345 هجری شمسی توسط شهرداری تاسیس گردید و این پارک در آن روزگار، فرح نامیده شد. در سال 1357 هجری شمسی نام این پارک به لاله تغییر گشت.

سبک ضلع جنوب شرقی بوستان لاله تهران به مانند پارک های ژاپنی طراحی شده است. در پارک لاله تهران، آب نما و نهرهای مارپیچ مشاهده می شود. میزهای شطرنج در محوطه شمالی بوستان لاله در تهران قرار گرفته است. هم چنین در این پارک سر سبز زمین های ورزشی مثل بسکتبال و والیبال برای دوستداران این ورزش تدارک دیده شده است.

در پارک لاله در تهران مرکز تئاتر عروسکی، کتابخانه و مسجدی برای عموم دایر می باشند. مجسمه ها و تندیس هایی از اشخاص معروف از قبیل خیام و ابوریحان بیرونی در این پارک گذاشته شده است.

پارک لاله تهران از جنوب به بلوار کشاورز، از شمال به خیابان دکتر فاطمی، از شرق به خیابان حجاب و از غرب به خیابان کارگر شمالی منتهی می شود.

آدرس پارک لاله تهران : خیابان کارگر شمالی،‌ تقاطع بلوار کشاورز

عکس هایی از پارک لاله تهران

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید