تور رفسنجان گردی

قبل از سفر به رفسنجان حتما این مطلب را بخوانید 12633 ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه: رفسنجان در گذشته "بهرام آباد" نام داشته است. بنا بر روایات موجود بنای بهرام آباد به دست شاپور ذوالکتاف حاکم وقت کرمان صورت گرفته است.

رفسنجان شهری تاریخی در استان کرمان است که درباره آن روایات فراوانی نقل شده. این شهر در طول تاریخ همواره منطقه مهمی محسوب می شده و از جایگاه ویژه ای برخوردار  بوده. در منابع موجود بجامانده از قرن پنجم هجری چنین بر می آید که این منطقه در زمان حکومت صفویان جزو بلوکات تحت نظر حاکم وقت کرمان یعنی بهادرخان بوده. نام این شهر در دوره های نادری و زندیه نیز به وفور نقل شده است. بیشتر اعتبار و اهمیت رفسنجان در گذشته به دلیل قرارگیری آن بر سر راه ارتباطی یزد کرمان بوده است که با گسترش تجارت و راههای ارتباطی، این شهر آبادتر میشد. اوج پیشرفت رفسنجان مروط به آغاز حکومت شاهان صفوی می باشد. در زمان حکومت شاه عباس وی تاکید زیادی بر گسترش تجارت با کشورهای اروپایی داشت. به همین دلیل در این منطقه راههای ارتباطی زیادی ایجاد یا احیا شد و تعدادی چند کاروانسرا مانند کاروانسراهای رباط، بی بی حیات، کبوترخان، انارو کشکوییه نیز بنا گردید. از مشهورترین راهای ارتباطی ایجاد شده در آن دوران می توان به راه کرمان-رفسنجان-یزد و کرمان-رفسنجان-شهربابک اشاره کرد. با هجوم افاغنه در اواخر حکومت صفوی تمامی این پیشرفت ها از بین رفت و خسارت های جبران ناپذیری وارد گردید. این وضع تا سال 1292 هجری شمسی ادامه داشت تا اینکه امیر مفخم بختیاری حاکم کرمان دستور داد حصار محکمی در اطراف شهر ساخته شود. این کار به رفسنجان اعتباری دوباره بخشید و سب رونق تجارت در آن گردید. یکی دیگر از دلایل اعتبار رفسنجان در گذشته به خاطر وجود مزارع پنبه مرغوب بوده که به کشورهایی مانند روسیه و هند صادر می شده است.

مورد جالبی که در کتاب های فراوان به آن اشاره شده، وفور نعمت و ارزانی فراوان در شهر رفسنجان بوده است. افرادی مشهوری مانند غلامحسین میرزا صالح و محمد معصوم شیرازی در این باره حکایت های فراوانی نقل کرده اند که خود بسیار جالب توجه می باشد. رفسنجان تا اواخر حکومت صفویان یک قصبه محسوب می شده اما با وسعت گرفتن تبدیل به بخش گردید تا اینکه در سال 1324 با آغاز به کار فرمانداری، تبدیل به شهرستان گردید.

تور رفسنجان,تور طبیعت گردی رفسنجان,جاذبه های دیدنی رفسنجان
اطلاعاتی درباره شهر رفسنجان
جمعیت
152.000 نفر
مساحت
1440000 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
034
تاریخ ثبت شهر
1324

بهترین فصل سفر به رفسنجان

رفسنجان به دلیل برخورداری از آب و هوای نیمه کویری دارای تابستان های بسیار گرم و زمستان های نسبتا سرد می باشد. از اینرو بهترین زمان برای سفر و تور رفسنجان گردی، فصل بهار است. چندین اثر طبیعی و تاریخی در شهر رفسنجان وجود دارد که برای بازدید از تمام آنها باید حداقل دو روز زمان اختصاص داد.

جاذبه های گردشگری رفسنجان

اغلب جاذبه های گردشگری در تور رفسنجان گردی به آثار تاریخی خلاصه می شود. البته این شهر با اینکه در ناحیه کویری واقع شده اما دارای منابع طبیعی متنوعی نیز می باشد که از مهمترین آنها می توان به باغات پسته رفسنجان اشاره کرد. چندین روستای ییلاقی نیز در حاشیه شهر وجود دارد که در روزهای گرم سال مکان مناسبی برای استراحت و تفریح هستند. در ادامه به معرفی منابع طبیعی و آثار تاریخی رفسنجان می پردازیم.

جاذبه های طبیعی رفسنجان

مهمترین جاذبه در تور طبیعت گردی رفسنجان این شهر کویری، باغ های مشهور پسته آن هستند که شهرت جهانی دارند و باعث بوجود آمدن بزرگترین جنگل مصنوعی جهان با بیش از 120 هکتار مساحت شده اند. از دیگر جاذبه های طبیعی و تفریحی رفسنجان می توان به دره راگه  در 20 کیلومتری رفسنجان اشاره کرد که به سبب اهمیت به عنوان ژئوپارک شناخته شد. این دره یکی از پدیده های طبیعی منحصر به فرد وناشناخته استان کرمان به حساب می آید. وجود ستون هایی با ارتفاع صد متر از ویژگی های این دره زیبا می باشد. از دیگر جاذبه های طبیعی این شهر می توان به معادن عظیم مس در این شهر اشاره کرد که به اقتصاد و آبادانی شهر کمک شایانی نموده. دیگر اماکن تفریحی  طبیعی که ارمغان طبیعت برای مردم رفسنجان می باشند در ادامه معرفی خواهند شد.

 • پارک های درون شهری رفسنجان : پارک ریاست جمهوری، پارک لاله، بوستان جوان ( پارک تقی آباد)، پارک مادر، بوستان معلم
 • آبشارهای رفسنجان : آبشار لولی کش، آب گرم ده ظهیر
 • رودخانه های رفسنجان : رودخانه شاهزاده عباس، رودخانه شور
 • روستاهای ییلاقی رفسنجان : روستای دره جوز، روستای سرچشمه داوران، روستای راویز، روستای خنامان، روستای دره در
 • کوه های رفسنجان : رشته کوه داوران، رشته کوه سرچشمه، کوه پورکان
 • دره های اطراف رفسنجان : دره راگه، دره جوز
 • غارهای اطراف رفسنجان : غار طوطیان، غار میرزا
 • چشمه های رفسنجان : چشمه حسین آباد، چشمه معدنی قاسم آباد، چشمه سفید، چشمه آبگرم ده ظهیر، چشمه معدنی آباد آوران
 • دیگر جاذبه های طبیعی رفسنجان : بام رفسنجان، چاه دریا، منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع نودرهنگ، درخت کهنسال بید قدمگاه

جاذبه های تاریخی رفسنجان

رفسنجان از جمله شهرهایی است که در طول تاریخ خود بارها مورد حمله و غارت قرار گرفته اما به مانند دیگر مناطق سرزمین عزیزمان ایران همچنان با صلابت به حیات خود ادامه می دهد. با وجود همه این اتفاقات و از بین رفتن بسیاری از آثار تاریخی، باز هم از لحاظ تعداد آثار بجامانده یکی از غنی ترین شهرها به شمار می رود. از اینرو مورد نگاه ویژه گردشگران و تاریخ دوستان قرار دارد. وجود بزرگترین خانه خشتی جهان (خانه حاج آقا علی) به رفسنجان اعتبار خاصی بخشیده است. این خانه بابیش از 7000 متر مربع زیربنا از شاهکارهای معماری دوران قاجار محسوب می شود و علاوه بر خانه شامل مسجد، حمام، آب انبار، بازار و کاروانسرا نیز می باشد. چندین عمارت، کاروانسرا، خانه تاریخی،آب انبار و … دیگر آثار تاریخی رفسنجان هستند که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

 • مساجد تاریخی رفسنجان : مسجد جامع رفسنجان، مسجد مجموعه حاج آقا علی، مسجد برج شیشه ای
 • مدارس تاریخی رفسنجان : مدرسه فتح آباد
 • حمام های تاریخی رفسنجان : حمام میرزا، حمام آقا سید مهدی
 • بازار و کاروانسراهای تاریخی رفسنجان : بازار قیصریه، بازار مجموعه حاج آقا علی، بازار عمارت کلاه فرنگی، کاروانسرای کبوترخان، کاورانسرای کشکوئیه، کاروانسرای قطب آباد، کاروانسرای وهاب زاده، کاروانسرای ناصریه
 • خانه های تاریخی رفسنجان : خانه حاج آقا علی، خانه سلطان علی خان، خانه گبری، خانه نیک نفس، باغ سرای باقری
 • آب انبارهای تاریخی رفسنجان : آب انبار مراد بیک، آب انبار بی بی زهرا، آب انبار کشکوئیه، آب انبار مجموعه حاج آقا علی
 • عمارت های تاریخی رفسنجان : عمارت کلاه فرنگی، عمارت باقری
 • قلعه های تاریخی رفسنجان : قلعه حاج ملک، قلعه حسین آباد، قلعه گلو سالار، قلعه کمال آباد
 • بقاع و امامزاده های رفسنجان : امامزاده سید جلال الدین اشرف، امامزاده رضا، امامزاده سید غریب، امامزاده بی بی گوهر، امامزاده بی بی حیات، امامزاده بی بی صفیه، امامزاده عبداله، امامزاده ابراهیم
 • مجموعه های تاریخی رفسنجان : مجموعه تاریخی حاج آقا علی، مجموعه تاریخی عمارت باقری، مجموعه تاریخی کاروانسرای شاه عباسی، مجموعه تاریخی عمارت کلاه فرنگی، مجموعه تاریخی کاروانسرای کبوترخان، مجموعه تاریخی خلیل آباد، مجموعه تاریخی فتح آباد بنگه،
 • موزه های رفسنجان : موزه مردم شناسی و باستان شناسی، موزه و کاخ ریاست جمهوری، 
 • برج های رفسنجان : برج اودرج، برج خلیل آباد، برج فتح آباد بنگه
 • سایر جاذبه های تاریخی رفسنجان : یخبندان مهدی آباد، بادگیر معین، تالار حوض خانه, معبد آناهیتا، دروازه قدیم رفسنجان

مراکز خرید رفسنجان

شهر رفسنجان به مانند تاریخ کهن خود هنوز چهره تاریخی خود را حفظ کرده و بازارهای شهر رنگ و بوی قدیمی دارند. در گذشته بازار سنتی شهر با نام بازار قیصریه رونق فراوان داشته و در حال حاضر نیز بعضی از حجره های آن دایر می باشند. این بازار قدمتی 800 ساله دارد و یادگاری از دوران سلجوقی است. بازار قدیمی رفسنجان از قسمت هایی همچون حمام، کاروانسرا،سقاخانه، بارانداز، مسجد و نه گنبد سلجوقی تشکیل شده و به گواه کارشناسان از اولین بناهای ساخته شده در رفسنجان  می باشد. در شهر رفسنجان چند مرکز خرید نیز مشغول فعالیت می باشند.

 • مراکز خرید رفسنجان : مرکز خرید ستاره، مرکز خرید شمس، مجتمع پیامبر اکرم

هتل های رفسنجان

رفسنجان دارای اماکن اقامتی اندک ولی با کیفیتی می باشد که از جمله آنها در تور رفسنجان گردی می توان به هتل سنتی چهار ستاره حاج آقا علی، هتل الماس، هتل باغ و مهمانسرای جهانگردی رفسنجان اشاره کرد.

سوغات و صنایع دستی رفسنجان

سوغات اصلی شهر رفسنجان پسته های مرغوب آن می باشد که این شهر را تبدیل به بزرگترین صادرکننده پسته جهان کرده است. دیگر سوغاتی معروف این شهر کلمپه، قاووت، کماچ سهن و سمنو می باشد که طرفداران خاص خود را دارند.

نقشه شهر رفسنجان

رفسنجان شهری در شمال غرب کرمان است که که وسعتی بالغ بر 7678 کیلومتر مربع دارد و ارتفاع متوسط آن از آبهای آزاد 1469 متر می باشد. رفسنجان از سمت شرق و شمال شرقی به کرمان و زرند، از غرب به شهرستان های انار و شهر بابک، از شمال به شهرستان بافق یزد و از جنوب به شهرستان های بردسیر و سیرجان منتهی می شود. وجد بزرگترین باغات پسته  و نیز بزرگترین معادن مس جهان در رفسنجان باعث شده اند تا این شهر به یکی از مهمترین کانون های تجاری ایران بدل شود و ایران را از حیث صادرات غیر نفتی نیز منتفع سازند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید