آبشار دره گاهان یزد

15414 ۱۳۹۵/۰۳/۰۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آبشار دره گاهان یا دره گاوان تنها آبشار موجودی است که در استان یزد مشاهده می شود و یکی از جاهای دیدنی شهر تفت می باشد. معنی گاه در زبان پارسی، شادی می باشد و در گذشته مردمان در دره گاهان یا دره شادی ها  جشن ها و مراسمات خود را برپا می نمودند.

آبشار دره گاهان کجاست؟

آبشار دره گاهان یا دره گاوان تنها آبشار موجودی است که در استان یزد مشاهده می شود و یکی از جاهای دیدنی شهر تفت می باشد. معنی گاه در زبان پارسی، شادی می باشد و در گذشته مردمان در دره گاهان یا دره شادی ها جشن ها و مراسمات خود را برپا می نمودند.

عکس آبشار دره گاهان یزد

آبشار دره گاهان یزد در ضلع جنوب غربی شهر تفت و در بخش ورودی از سمت استان فارس قرار گرفته است. ارتفاع آبشار دره گاهان 20 متر می باشد و این آبشار زیبا در فصول بهار و اوایل تابستان از سرچشمه های شیرکوه آب از ییلاقات ده بالا و طزرجان به این سمت جریان می یابد و هنگامی که در ارتفاع بیست متر قرار بگیرد، به شکل آبشار در می آید. آب آبشار زیبای دره گاهان از بارش های آسمانی و ذوب تدریجی برف های دامنه های شیرکوه تأمین می گردد.

از جمله عواملی که گردشگران بسیاری برای گذراندن اوقات فراغت در یک ناحیه ییلاقی در دل کویر به سمت آبشار می کشاند می توان به زیبایی آبشار دره گاهان، هوای مطبوع و جلوه های طبیعی دره منتهی به آبشار را ذکر نمود.

بعضی ایام در سال، آبشار دره گاهان در یزد به خاطر کم آبی خشک می شود، اما در زمانی که پر آب است از زیبایی وصف نشدنی ای برخوردار می باشد. چشم انداز های خاصی را می توان با تماشای کوه های سر به فلک کشیده نظاره گر شد.

نام این آبشار شاید به خاطر  فصلی بودن و گاه گاه بودن آبشار  این دره باشد. محوطه باستانی ای در دره آبشار  به نام قلعه پهلوان بادی قرار گرفته که در سالیان گذشته پناهگاه شخصی به همین نام بوده است. این قلعه تاریخی بربلندای  صخره ای بزرگ و ستبر  واقع شده است که افسانه های متعددی در این رابطه بر سر زبان ها جاری است.

در کنار آبشار دره گاهان در یزد سنگ های مساعدی برای صخره نوردی وجود داشته و به همین سبب این منطقه از شهرت دو چندانی برخوردار می باشد. همچنین طرح اکوتوریستی و تفرجگاهی در این منطقه اجرا شده است.

آدرس آبشار دره گاهان : استان یزد، شهر تفت، جاده ده بالا -طزرجان