کلیسای پطروس پولیس ارومیه

14848 2019/06/17
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس

تاریخچه کلیسای پطروس پولس به قرن هشتم هجری برمیگردد.

کلیسای پطروس پولس کجاست؟

در فاصله هشت کیلومتری ضلع شرقی شهرستان ارومیه کلیسایی به نام پطروس پولس وجود دارد و در همین فاصله روستای کوچکی هم واقع شده که نام آن کندی است و در سمت جنوب و غرب باغ های میوه و درختان سرسبز و مختلف قرار دارد.
قدمت این کلیسا مربوط به قرن هشتم میلادی است و طبق کتاب های تاریخی و مندرجات آن این کلیسا در زمان بختشیو حکیم بنا شده است، و همچنین جز یکی از قدیمی ترین کلیساهای آشوری محسوب می شود که به نام پطروس پولیس از حواریون عیسی مسیح نامیده می شود.

همچنین در اطراف کلیسای پطروس پولس یک بیمارستان و یک کتابخانه وجود داشته که به واسطه بختیشوع حکیم نظارت و اداره می شده است و در آن به درمان بیماران می پرداختند.

عکس کلیسای پطروس

کلیسای پطروس پولس دارای یک سالن مستطیل شکل داشته و دارای اتاق های متعدد به همراه یک راه پله در جلوی ورودی، است. مصالح استفاده برای ساخت این بنا شامل سنک قلوه، و لاشه است. در قسمت ورودی کلیسا یک طاق نمای تقریبا بزرگ و کشیده وجود دارد و نمای داخلی آن با رنگ آبی آسمانی تزئین شده است.
و دیگر قسمت های کلیسا با طراحی بسیار منحصر به فردی تززین شده اند در اتاق محراب چهار گوشه آن با گوشواره های جانبی تزیین شده همچنین یک قطار ساده گچی که 8 سانتی متر است، بر روی سقف طراحی شده و جز تزیینات سالن اصلی به حساب می آید که امروزه هیچ اثری از این موارد دیده نشده است.

مصالحی که برای طراحی سقف تالار اصلی بکار رفته سنگ می باشد که شبیه گهواره ای مازه داراست. و در پشت محراب یک اتاق گنبدی شکل وجود دارد در قسمت جنوبی کلیسا و قسمت ورودی دواتاق قرار دارد که راه های دسترسی به پشت هستند که در زمان مرمت و بازسازی مجدد کلیسا، آن را ساخته اند.
کلیسای پطروس پولیس در سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و شما می توانید در تور کرمانشاه گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس کلیسای پطروس: ارومیه، ۸ کیلومتری سمت شرقی شهرستان ارومیه، کلیسای پطروس پولیس.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید