دشت لوت کرمان

18919 ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

وقتی صحبت از جاذبه های طبیعی می شود، ذهن ما به طور ناخودآگاه به سمت آبشارها، دشت های سرسبز و رودخانه ها می رود. اما یکی از زیباترین جاذبه های طبیعت، نه در استان های سرسبز شمالی و یا استان های خوش آب و هوای غربی، بلکه در مرکز و جنوب شرقی ایران واقع شده است. کویر لوت یا دشت لوت کرمان با طبیعتی بکر و منحصر به فرد، با آب و هوایی تمیز و به دور از سروصدا و هیاهوی شهر، یکی از زیباترین جلوه های طبیعت می باشد.

دشت لوت ایران که در سمت شمال شرقی استان کرمان قرار دارد، یکی از گرم ترین نقاط زمین است. ارتفاع دشت لوت نزدیک به 190 متر از سطح دریا می باشد که پست ترین نقطه دنیا محسوب می شود. گرمای نقاط مرکزی دشت لوت آنقدر زیاد است که هیچ جانداری، حتی میکروب ها و جانداران کوچک، توان تحمل آن را ندارند. درباره دشت لوت داستان های زیادی وجود دارد که آنها را می توانید از زبان بومیان منطقه بشنوید. دشت لوت بخشی از بیابان لوت می باشد که منظره های دیدنی زیادی دارد.

اما در محدوده دشت شهداد که شرایط کمی مساعدتر می باشد، مردم زندگی می کنند. نام قدیم این منطقه خبیص بوده و هم اکنون دره سیریچ که در حاشیه دشت واقع شده است، یکی از سرسبزترین نقاط دشت می باشد. اما یکی از جاذبه های طبیعی که متعلق به نقاط کویری است و هر جایی نمی توان آنها را یافت، کلوت ها (عارضه های طبیعی و کلوخی)، می باشند. کلوت های دشت شهداد، بزرگترین عارضه های طبیعی دنیا هستند.

شهر کلوخی دشت لوت یکی از زیباترین منظره های این دشت است. نمای خانه های کلوخی که بر روی هم قرار گرفته اند، بسیار زیبا می باشد. همچنین دشت لوت بلندترین هرم های ماسه ای دنیا را در خود جای داده است. در حاشیه های این دشت سحرآمیز نشانه هایی مربوط به زندگی در هزاره چهارم پیش از میلاد کشف شده است. دشت لوت و دشت کویر جزو اسرارآمیزترین نفاط ایران هستند.

دشت لوت مجموعه ای کامل از عوارض و جاذبه های بیابانی است. لذت دیدن آسمان پرستاره کویر را نیز باید تجربه کنید. آسمان صاف کویر به شما این فرصت را می دهد تا ستارگانی که در هوای دودآلود شهر نمی بینید را مشاهده کنید. اما سفر به کویر لوت خطرناک و احتمال گم شدن در آن بسیار بالاست. به همین دلیل نشاط آوران به شما توصیه می کند تا به صورت گروهی به این دشت سفر کنید، از یک راهنمای خوب و مطمئن کمک بگیرید و تمام تجهیزاتی که راهنما می گوید را تهیه کنید.

دشت لوت یکی از جاذبه های گردشگری کرمان است و علاقه مندان به طبیعت، به خوبی با زیبایی های آن آشنا هستند. اگر به استان کرمان سفر کردید یا خواستید از فضایی آرام و زیبا لذت ببرید، دشت لوت را در نظر داشته باشید.

در ذیل می توانید دیگر تصاویر دشت لوت را مشاهده کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید