furg citadel

قلعه فورگ خراسان جنوبی

17318 ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.3]

قلعه فورگ استان خراسان جنوبی یا ارگ فورگ، بنایی مستحکم و زیباست که ما را به تاریخ کهن ایران زمین پیوند می دهد. تاریخچه قلعه فورگ خراسان جنوبی، این اثر باشکوه به سال ۱۱۶۰ هجری قمری برمی گردد که در آن بنا شده و مکانی می باشد که حکایت های شگفتی، در خود نهفته است.

furg citadel2 برای درک بهتر ارگ فورگ خراسان جنوبی، این اثر تاریخی شهر بیرجند را به سمت شرق ترک کردیم و به شهری به نام درمیان رسیدیم. هدف ما تهیه فیلم مستندی از روستای تاریخی فورگ خراسان جنوبی بود، به همین منظور پای در راه نهادیم و پس از طی ۵ کیلومتر به مکانی رسیدیم که هر گوشه آن مزین بود به قلعه ای مستحکم و زیبا.

furg citadel3 گویی در این سرزمین بیابانی عاملی اجتماعی و مهم وجود داشته است که این همه قلعه در طول مسیر دیده می شود. به گواه تاریخ در زمان حکومت اسماعیلیان گروهی ماموریت داشتند که به شیوه ای مرموز زندگی کنند. این گروه بی نام و نشان که مخفیانه زندگی می کردند به فداییان مطلق معروف بودند. آنان برای تحقق اهداف خود در ایران دژهای مستحکم و غیر قابل نفوذی مانند همین دژ فورگ خراسان جنوبی را ساختند.

furg citadel16 قلعه الموت در قزوین اولین و مرکز فرماندهی آنان بود و قلعه فورگ خراسان بعد از قلعه الموت مهمترین آنها بوده است. فداییان مطلق در این دژ آموزش می دیده اند که چگونه بر دشمنان اسماعیلیه نفوذ کرده و با ضربات کارد آنها را به قتل رسانده و متواری شوند بی آنکه ردی از خود بر جای بگذارند.

furg citadel5 به روایتی از تاریخ، نادرشاه پس از فتح هندوستان و در مسیر بازگشت به این منطقه آمد و یکی از همرزمانش به نام بقاخان که از اهالی همین منطقه بود از نادرشاه تقاضا کرد که در همین مکان برج و بارویی بسازد و حکومت کند، اینگونه بود که این ارگ یا قلعه باشکوه با سنگ و خشت پخته بنا گردید. قلعه فورگ در زمان خود به سه بخش تفکیک شده بود، بخش اول به خدم و حشم، بخش دوم به نظامیان و ماموران و بخش سوم و اصلی جایگاه حاکم و اطرافیانش بود.

furg citadel7 به روستای فورگ که وارد شدیم با استقبال گرم مردم آن که مسلمان و اهل تسنن بودند مواجه شدیم. مردمی آرام و مهربان که در آرامش خاصی زندگی می کردند و میهمان نوازیشان ویژگی خاص آنها بود. فضای روستا بافتی کاملا تاریخی دارد که قلعه فورگ همچون تاجی بر سر آن است. کوچه های سنگفرش شده و دیوارها و عمارت هایی با معماری خاص که چشم هر رهگذری را خیره می نماید.

furg citadel4 ساکنین روستا یا کشاورزند یا دامدار و یا باغ زرشک دارند، گروه اندکی هم هنرمندانه و عاشقانه قالی می بافند. اینجا و در این روستای تاریخی مردان بافنده فرش های دستباف از مهارت خاصی برخوردارند و از طریق تولید فرش های دستباف و فروش آنها امرار معاش می کنند.

furg citadel14 در مدت اقامت گروه و تهیه فیلم مستند از قلعه تاریخی متوجه مردمان هنرمند و خوش ذوقی شدیم که هم نوازندگان چیره دستی دارند و هم مردی خوش صدا که آواهای بومی را بسیار ماهرانه اجرا می کند.

furg citadel6 روستای نمونه و گردشگری فورگ امروزه مورد توجه گردشگرانی از سراسر ایران قرار گرفته و مکانی است که پای گذاردن به آن آدمی را به وجد می آورد و با تعمق در آن به افکار و شیوه های زندگی در ادوار کهن این سرزمین زیبا پی خواهیم برد. ایرج مرادی

در ذیل دیگر عکس های قلعه فورگ خراسان جنوبی را می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

furg citadel13

furg citadel20

furg citadel22

furg citadel23

furg citadel19

furg citadel21

furg citadel18

furg citadel27

furg citadel28

furg citadel26

furg citadel25

furg citadel29

furg citadel17

furg citadel8

furg citadel9

furg citadel10

furg citadel12

furg citadel15

furg citadel31

furg citadel30

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • پریا

    با بازدید و دیدار از آثار تاریخی آدمی با هویت خویش بیشتر آشنا میشود بنابراین جای تقدیر و تشکر دارد از کسانی که مارا با ریشه های تاریخیمان آشنا میکنند .

  • آرمان

    هنر مرد خرد اوست… درود بر تو مرد خردمند…