موزه سنجش تبریز

13448 ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه موزه سنجش تبریز به حدود 160 سال پیش و دوران قاجار برمیگردد.

موزه سنجش تبریز در کجاست؟

تبریز از جمله شهرهای گردشگری کشور می باشد که در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این شهر جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی را در خود جای داده است که هرساله توریست های زیادی را راهی آن می کند. یکی از جاذبه های این شهر موزه سنجش تبریز می باشد. این موزه زیبا با نام خانه سلماسی تبریز نیز شناخته می شود. دلیل نهادن اسم سنجش بر روی این خانه، نگهداری انواع ابزار توزین همچون ترازوهای زرگری، سنگ‌ وزنه‌ ها، پیمانه های نفتی و سایر ابزارهای سنجش در آن می باشد.

همانطور که گفتیم، موزه سنجش تبریز، در خانه تاریخی سلماسی واقع شده است و قدمت این خانه به 160 سال پیش و دوره قاجار برمیگردد. پلان خانه سلماسی به این گونه می باشد که در سه ضلع حیاط و 2 طبقه با 875 متر مربع بنا شده است. طبقه زیرین ضلع شمالی حوض خانه نامیده می شود و مطبخ انبار و آب انبار در آن واقع شده است و همچنین دیوار های این طبقه از ترکیبی از سنگ و آجر ساخته شده اند. دیوارهای طبقه همکف از خشتی با روکش آجری می باشند و در بخش های زیادی از آن گچبری های زیبایی به چشم می خورد.

همچنین موزه سنجش در تبریز چندین اثر تاریخی مهم را در خود جای داده است که از جمله آنها می توان به ساعت تاریخی امپراطور رم باستان اشاره کرد. این ساعت برنزی ریختگری شده، با روکشی از طلا تزئین شده است و در آن عکس یکی از امپراطورهای رم به چشم می خورد. این ساعت هدیه ای از طرف اشراف اروپایی به ایرانیان است که پس از چندین نسل جا به جایی در کشور، در موزه ی سنجش تبریز قرار گرفته است. علاوه بر این یک پمپ بنزین 100 ساله که از اولین نمونه های پمپ بنزین در کشور می باشد در این موزه نگهداری می شود.

علاوه بر این، در کنار آثار تاریخی ارزشمند دیگری که در این موزه قرار دارند، یک تنه درخت که قدمت آن به حدود 5 میلیون سال و دوران اولیه زمین شناسی برمیگردد، در این مکان نگهداری می شود. 

موزه سنجش که با نام خانه سلماسی در تبریز نیز شناخته می شود، به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی تبریز، در تاریخ 15 اردیبهشت 1376 با شماره ثبت 1862 به‌ فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است.

آدرس موزه سنجش تبریز : میدان ساعت٬ خیابان مقصودیه، بن بست سلماسی

عکس های موزه سنجش تبریز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید