آبگرم معدنی فردوس

15314 2018/02/14
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس

قدمت این اثر طبیعی را کارشناسان حدود 200 سال تخمین زده اند.

در حاشیه مسیر ارتباطی فردوس به شهرستان بجستان قبل از روستای برون، در شمال شهرستان فردوس، آبگرم معدنی فردوس که یک چشمه آبگرم با خواص درمانی بسیار در دل صخره ای می جوشد وجود دارد، که به خوبی از روستای برون و دهستان مهرانکوشک قابل مشاهده است. بر اساس شواهد محلی، کارشناسان بر این باورند از حدود دو قرن پیش مردم اهالی منطقه برای درمان بسیاری از امراضشان به خانه ای سنگی که بر روی همین چشمه ساخته شده بود مراجعه می کردند.

بر اثر زمین لرزه ای که سال 1347 اتفاق افتاد این چشمه کاملا خشکیده شد اما بعد از دو سال ناگهان دوباره از دل زمین جوشید و جاری شد. اویل از نظر ساختمانی اندکی توسعه پیدا کرد و حوضچه ای مسقف برای آن بنا کردند اما در سال های اخیر به صورت جدی تر به آن رسیدگی شد و حمام های عمومی دارای خزینه و وان های خصوصی آبگرم به جای حوضچه ساخته شدند.

بسیاری از پزشکان توصیه کرده اند به علت تاثیر مثبت آبگرم معدنی فردوس بر بیماری های پوستی و مفصلی، بیماران حتماً از این آبگرم معدنی استفاده کنند. بعضی از بیمارانی که از امراضی چون بیماری های پوستی مانند: اگزما و عفونت های قارچی رنج می برند و بیماران دارای دردهای مفصلی و رماتیسمی می توانند از این چشمه نتیجه مثبت بگیرند چرا که این آبگرم معدنی دارای مواد شیمیایی غنی مثل سدیم، پتاسیم، منیزیم، مس، روی و ترکیبات گوگرد است.

از دیگر خواص آبگرم معدنی فردوس می توان گفت امراضی مانند بیماری های کبدی، اتصاع عروق، پیشگیری از رسوب سنگ در کلیه و افزایش سوخت و ساز بافت ها، کاهش درد و گرفتگی عضلات، افزایش دامنه حرکتی اندام ها، بهبود دردهای ناحیه ستون فقرات و دیسک کمر و انحراف در ستون فقرات را درمان می کند.

در حال حاضر آبگرم معدنی هلال فردوس دو استخر آب درمانی، 10 چشمه، وان های خصوصی، سوئیت های اقامتی را که دارای 25 اتاق سه و چهار تخته، 25 سویت ویلایی، 10 اتاق معمولی، 25 کانکس و 50 تخته چادر دارد که نیازهای مسافران نوروزی را تامین می کند. عکس آبگرم معدنی فردوس گویای این مسئله است.

آبگرم معدنی هلال فردوس باقدمتی 200 ساله در خراسان جنوبی با خواص طبیعی و معدنی شگفت انگیزش از مهمترین جاذبه های استان خراسان جنوبی محسوب می شود و توانسته گردشگران زیادی را به آنجا ببرد. نشاط آوران پیشنهاد می کند حتما از این مکان در سفرهای خود دیدن کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید