غار سراب همدان

12654 2018/09/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

غار سراب همدان کجاست؟

استان همدان یکی از مقاصد گردشگری ایران می باشد. هرساله گردشگران زیادی برای بازدید از آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی همدان به این استان سفر میکنند. تاکنون 40 غار در استان همدان یافت شده که غار سراب گاماسیاب نهاوند یا غار سراب کبودراهنگ همدان یکی از آنها می باشد. نام این غار از روستایی که در آن واقع شده یعنی روستای سراب گرفته شده است و همچنین دلیل دیگر نام گزاری آن معنی لغوی کلمه سراب می باشد؛ سراب به جایی گفته می شود که آب فرو رفته در زمین، از بخش های آهکی آن به صورت چشمه خارج شود. منطقه ای که غار سراب در آن قرار دارد از لحاظ غارزایی استعداد زیادی دارد، غار دیگر این منطقه که در فاصله شش کیلومتری از غار سراب قرار گرفته است، غار علیصدر نام دارد که خود یکی از جاذبه های اصلی گردشگری در همدان می باشد.

غار سراب در استان همدان و در سال 1340 کشف شد. این غار 1000 متر طول دارد و دهانه ورودی آن دارای سه متر طول و دو متر عرض است. همچنین این غار در ارتفاع 2570 متری از سطح دریا واقع شده است. غار سراب همدان تعداد زیادی تالاب، دهلیز و تالار دریاچه ای دارد و در انتها غار دریاچه ای با مساحت 300 متر به چشم میخورد که تعدادی جزیره در آن وجود دارد و به همین جهت به آن تالار مرجان ها میگویند. همچنین پایه های غار سراب کبودراهنگ از سنگ آهک و سنگ های دگرگونی تشکیل شده است.

میانگین دما درون غار سراب 2 تا 4 درجه سانتیگراد می باشد، همچنین به دلیل اختلاف فشار درون و بیرون غار، روزانه ده متر مکعب آب به شکل بخار از دهانه آن خارج می شود. در طی سال های اخیر تیم های غارنوردی زیادی به بازدید از این غار پرداخته اند. غار سراب از لحاظ گردشگری شرایط مناسبی ندارد. بخشی از این غار را باید با قایق طی کرد و همچنین به دلیل باریک بودن برخی از دهانه های آن، بخشی از مسیر غار بسیار صعب العبور شده است.

غار سراب استان همدان یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعی این استان است که در تور همدان گردی می توانید از این مکان هم بازدید کنید.

آدرس غار سراب همدان : استان همدان، 87 کیلومتری شمال همدان و در نزدیکی روستای سراب واقع شده است.

عکس های غار سراب همدان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید