kandolus-1

روستای کندلوس مازندران

15284 ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت روستای کندلوس مازندران به چهار هزار سال می رسد، این روستا از توابع بخش کجور و شهرستان نوشهر در استان مازندران می باشد. کشف اشیاء زینتی از قبیل قفلهای قدیمی، سلاح ها، جام های سفالی و لوازم زندگی گواه تمدن چند هزار ساله این روستا می باشد.

روستای کندلوس مازندران جزو یکی از روستاهای زیبا و سرسبز ایران محسوب می شود، این روستا به دلیل تمدن چند هزار ساله از فرهنگ غنی برخوردار است که در پاکی هوا، خاک و زمین آن مشاهده می شود. موقعیت قرار گیری روستا در قسمت شمالی رشته کوه های  البرز می باشد.

kandolus-3

روستا کندلوس ساری در امتداد دره زانوس و روستای کجور که جزو سرسبزترین و پاکیزه ترین مناطق ایران است قرار گرفته، این روستا جزو اولین سکونتگاه های مازندران است. پاکیزگی و رعایت اصول بهداشت در این روستا باعث زیباتر شدن آن شده، به صورتی که به این پاکیزگی شهرت دارد.

kandolus-5

شاید بپرسید کندلوس مازندران کجاست؟ باید بدانید این روستا دارای جاده ای پر پیچ و خم است که از مسیر فرعی انشعاب می گیرد، این مسیر زیبا، سرسبز و پر درخت، بعد از 6 کیلومتری جاده چالوس است که با پشت سر گذاشتن روستای مرزن آباد به جاده فرعی دست راست می رسد و پس از طی کردن 42 کیلومتر (سواری) در روستای زیبای کندلوس قرار می گیرید.

kandolus-2

کندلوس به دلیل صعب العبور بودن جاده از گزند دشمنان دور مانده است و این روستا گواه تمدن و تاریخ گوشه ای از ایران می باشد. به راحتی می توان تاریخ کهن ایران را در دل این روستا پیدا کرد. کشف اشیاء قدیمی (جام های سفالی، ابزار کشاورزی و وسایل زندگی، سلاح ها و قفل های قدیمی، اشیاء زینتی) بیانگر قدمت چهار هزار سال در این روستا می باشد.

kandolus-6

کندلوس دارای موزه مردم شناسی با اشیاء کشف شده که به همت دکتر علی اصغر جهانگیری جمع آوری شده و در معرض دید همگان قرار گرفته است. شغل مردم روستا در گذشته به دو شیوه زمستانی و تابستانی دسته بندی می شده، در تابستان ها کشاورزی و در زمستان ها به تولید زغال مشغول می شدند و بعد ها در کنار آنها به نجاری، خیاطی نیز روی آوردند. از صنایع دستی اهالی روستای کندلوس می توان به جاجیم، ایزار جوراب، نمدمالی، دستکش و بلوز پشمی گلدار اشاره کرد.

kandolus-7

از جمله جاذبه های دیدنی روستای کندلوس علاوه بر موزه مردم شناسی، موزه گیاهان دارویی را در کنار طبیعت بی نظیر و زیبای خود دارند، خانه های قدیمی، چشمه های آب معدنی و درختان چند هزار ساله از دیگر دیدنی های این روستا محسوب می شود. باغ های کندلوس جزو معروف ترین باغات ایران که بهترین میوه ها، داروهای گیاهی و … را دارند، هستند.

آدرس روستای کندلوس : مازندران، نوشهر، بخش کجور، 75 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر روستای کندلوس

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید