kandolus-1

روستای کندلوس مازندران

4227 ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت روستای کندلوس مازندران به چهار هزار سال می رسد، این روستا از توابع بخش کجور و شهرستان نوشهر در استان مازندران می باشد. کشف اشیاء زینتی از قبیل قفلهای قدیمی، سلاح ها، جام های سفالی و لوازم زندگی گواه تمدن چند هزار ساله این روستا می باشد.

روستای کندلوس مازندران جزو یکی از روستاهای زیبا و سرسبز ایران محسوب می شود، این روستا به دلیل تمدن چند هزار ساله از فرهنگ غنی برخوردار است که در پاکی هوا، خاک و زمین آن مشاهده می شود. موقعیت قرار گیری روستا در قسمت شمالی رشته کوه های  البرز می باشد.

آدرس روستای کندلوس,باغ های کندلوس,جاذبه های دیدنی کندلوس

روستا کندلوس ساری در امتداد دره زانوس و روستای کجور که جزو سرسبزترین و پاکیزه ترین مناطق ایران است قرار گرفته، این روستا جزو اولین سکونتگاه های مازندران است. پاکیزگی و رعایت اصول بهداشت در این روستا باعث زیباتر شدن آن شده، به صورتی که به این پاکیزگی شهرت دارد.

روستا کندلوس ساری,روستای کندلوس,روستای کندلوس کجاست

شاید بپرسید کندلوس مازندران کجاست؟ باید بدانید این روستا دارای جاده ای پر پیچ و خم است که از مسیر فرعی انشعاب می گیرد، این مسیر زیبا، سرسبز و پر درخت، بعد از 6 کیلومتری جاده چالوس است که با پشت سر گذاشتن روستای مرزن آباد به جاده فرعی دست راست می رسد و پس از طی کردن 42 کیلومتر (سواری) در روستای زیبای کندلوس قرار می گیرید.

سفر به کندلوس,عکس روستای کندلوس,کندلوس مازندران

کندلوس به دلیل صعب العبور بودن جاده از گزند دشمنان دور مانده است و این روستا گواه تمدن و تاریخ گوشه ای از ایران می باشد. به راحتی می توان تاریخ کهن ایران را در دل این روستا پیدا کرد. کشف اشیاء قدیمی (جام های سفالی، ابزار کشاورزی و وسایل زندگی، سلاح ها و قفل های قدیمی، اشیاء زینتی) بیانگر قدمت چهار هزار سال در این روستا می باشد.

آدرس روستای کندلوس,باغ های کندلوس,جاذبه های دیدنی کندلوس

کندلوس دارای موزه مردم شناسی با اشیاء کشف شده که به همت دکتر علی اصغر جهانگیری جمع آوری شده و در معرض دید همگان قرار گرفته است. شغل مردم روستا در گذشته به دو شیوه زمستانی و تابستانی دسته بندی می شده، در تابستان ها کشاورزی و در زمستان ها به تولید زغال مشغول می شدند و بعد ها در کنار آنها به نجاری، خیاطی نیز روی آوردند. از صنایع دستی اهالی روستای کندلوس می توان به جاجیم، ایزار جوراب، نمدمالی، دستکش و بلوز پشمی گلدار اشاره کرد.

آدرس روستای کندلوس,باغ های کندلوس,جاذبه های دیدنی کندلوس

از جمله جاذبه های دیدنی روستای کندلوس علاوه بر موزه مردم شناسی، موزه گیاهان دارویی را در کنار طبیعت بی نظیر و زیبای خود دارند، خانه های قدیمی، چشمه های آب معدنی و درختان چند هزار ساله از دیگر دیدنی های این روستا محسوب می شود. باغ های کندلوس جزو معروف ترین باغات ایران که بهترین میوه ها، داروهای گیاهی و ... را دارند، هستند.

آدرس روستای کندلوس : مازندران، نوشهر، بخش کجور، 75 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر روستای کندلوس

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند