تالاب انزلی گیلان

11524 ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تالاب انزلی کجاست؟

انزلی یکی از شهرهای اقتصادی مهم استان گیلان است، که در موقعیت جغرافیایی با عرض 28 تا 37 شمالی و طول 25 تا 49 شرقی واقع شده است. مساحتی حدود 20 هزار هکتار در شمال ایران را به خود اختصاص داده است. از شمال به شهرستان انزلی، از جنوب به شهرستان صومعه سرا، از شرق به شهرستان رشت و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود شده است. تالاب انزلی و تالاب کوشیرو با پارک ملی کوشیرو شیتسوگن ژاپن همکاری می کند.

تالاب انزلی دارای طبیعت زیبا و چشم نواز و از زیستگاه های طبیعی جانواران کشور به حساب می آید، این زیبایی ها گیلان را به جاذبه گردشگری تبدیل کرده است که هر ساله پذیرای میلیون ها گردشگر در تمامی نقاط داخلی و خارجی کشور می باشد.

تالاب انزلی نوعی از تالاب های ساحلی (Coastal Wetland) بوده که از طریق کانال کشتی رانی و به وسیله دو موج شکن که در تاسیسات بندرگاه انزلی واقع شده است به دریای خزر متصل می شود. این تالاب حکم تصفیه خانه با وسعت 180 تا 200 کیلومترمربع برای رودخانه هایی که به دریای خزر می ریزند را دارد. تالاب انزلی جزئی از تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور محسوب می شود که دارای 11 رود اصلی و 30 رود فرعی است. حداکثر عمق آب این تالاب در فصل بهار و در نواحی غربی تالاب به 2/5 متر می رسد که این مقدار به دلیل نوسان آب درحال تغییر است.

معروف ترین گیاهانی که در تالاب انزلی وجود دارد “لاله تالابی” نام دارند، و به همین دلیل به آن تالاب لاله مردابی هم می گویند، گیاهان تالاب به سه دسته گیاهان غوطه ور، گیاهان شناور و گیاهان حاشیه ای تقسیم می شوند. از ویژگی های دیگر این تالاب تبدیل شدن به مکانی جهت تخم گذاری پرندگان نادر و کم یاب است.

مرداب انزلی با حوزه آبریزی به مساحت 374 هزار هکتار که 53/9 درصد آن جنگل مرتع، 33/2 درصد زمین های کشاورزی، 8/7 درصد تالاب ها و استخرها، 3/7 درصد مناطقی که انسان ساخته می باشد، و در سال 1354 در فهرست تالاب های بین الملی کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است. سازمان های بین المللی به این تالاب به جهت اهمیت حیات پرندگان و تبدیل شدن به زیستگاه پرندگانی که از سوی کشورهای همسایه شمالی وارد ایران می شوند اهمیت به خصوصی داده اند. بخش شرقی، بخش غربی آبکنار، بخش مرکزی، سلکه و سیاه کشیم، چهار بخش مهم تالاب می باشند.

رود خانه های مهم اصلی این تالاب که از طریق موج شکن های بندر انزلی به دریای خزر مرتبط می شوند از شرق به غرب، به این شرح است : سوسر روگا، پیر بازار روگا، چپ خاله، راست خاله یا نهنگ روگا، مهدی روگا یا کلویر روگا.

دیدنی ها و تفریحات تالاب انزلی :

تماشای لاله مردابی: یکی از زیبا ترین جاذبه های تالاب انزلی رویش گل لاله مردابی یا لاله تالابی است، این گیاهان شناور که ریشه آن ها در داخل آب و ساقه و برگ ها و گل ها خارج از آب قرار دارند، دارای برگ های پهن، قلبی شکل وسبز رنگ متمایل به آبی و گلبرگ های صورتی رنگ ضخیم می باشد، که در اواخر خرداد ماه تا اوایل تیر ماه سر ازآب بیرون می آورند و تا آخر تابستان برروی آب این تالاب باقی می مانند.

پرنده نگری: این تالاب (مرداب) یکی از بهترین موقعیت ها را برای انجام فعالیت پرنده نگری فراهم می کند.

پناهگاه حیات وحش سلکه: در قسمت جنوبی تالاب انزلی در محدوده شهرستان صومعه، پناهگاهی به مساحت 360 هکتاری وجود دارد که این منطقه از شمال به تالاب انزلی، از شرق به رود خانه صوفیانده، از جنوب به مزارع کشاورزی روستاهای هندخانه و صفویان و از غرب به رودخانه هند خاله ختم می شود. یکی از مناطق با ارزش شمال کشور که سالایانه پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر است منطقه تالابی می باشد، این تالاب می تواند میزبان خوبی برای عروس غاز و قو و حتی غاز پاکوتاه باشد.

منطقه حفاظت شده سیاه کشیم: منطقه ای در جنوب غربی تالاب انزلی شهرستان صومعه سرا که حدود 4114 هکتار وسعت دارد، که جزء مناطق حفاظت شده این تالاب می باشد. این منطقه حفاظت شده دارای گونه های گیاهی مختلفی میباشد که شامل گیاهان: لویی، نی، بارهنگ آبی، تراپا، نیلوفر آبی و ….. می باشند، علاوه بر گونه های گیاهی، پرندگانی همچون: قو، غاز، اردک بلوطی، اردک تاجدار، کله سبز و… وجود دارد.

خوش گذرانی در تالاب انزلی:

• از طریق قایق ها و قایق سوارانی که دراین تالاب وجود دارند می توانید از قسمت های مختلف تالاب دیدن کنید.

• بازدید و عکاسی، بهانه خوبی برای دیدن و عکس گرفتن از نقاط مختلف و زیبای این تالاب برای هنرمندان و علاقه مندان به عکاسی فراهم می کند.

• یکی دیگر از تفریحات در تالاب انزلی، تفریحات آبی و انواع ورزش هلی آبی، تیوپ سواری، کایاک و…. می باشد.

• تالاب انزلی محیطی همراه با آرامش برای تفریح و ماهی گیری فراهم می کند.

• می توانید از رستوران ها و کافه های موجود در تالاب نیز دیدن کنید.

آدرس تالاب انزلی : استان گیلان، انزلی، خیابان تکاوران، پل هوایی، تعاونی نیزار

عکس تالاب انزلی گیلان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید