روستای کنزق سرعین اردبیل

17468 2018/02/26
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کنزق نام روستایی زیبا با بافتی متراکم در دامنه کوه سبلان و همجوار دره ای زیبا است که پیشینیه تاریخی غنی دارد. علایمی از این آثار تاریخی در بقایای روستای قدیمی گنزق و غارهای اطراف روستا باقی مانده است. روستای تاریخی گنزق که در سه کیلومتری شهرستان سرعین واقع شده در خلال زلزله ویرانگر سال 1375 به کلی ویران شد اما پس از آن به همت مردم و دولت مورد بازسازی قرار گرفت. روستای گنزق جزو جاذبه های طبیعی و روستاهای هدف گردشگری اردبیل است که همه ساله در فصول بهار و تابستان شاهد حضور خیل عظیم گردشگران و طبیعت دوستان می باشد. در سرشماری صورت گرفته در سال 1385 جمعیت روستای آذری زبان کنزق 1025 نفر گزارش شده است. وجود آرامگاه امامزاده سید صادق نیز سبب شده تا این روستا از حیث فرهنگی نیز مورد توجه علاقمندان قرار بگیرد.

مهمترین ویژگی و آنچه که بیش از همه باعث جذب گردشگر در روستای گنزق اردبیل شده، فقط جاذبه های طبیعی و زیبایی های خیره کننده آن نیست. تماشای الگوی قدیمی و مدرن خانه های روستایی مهمترین دلیل این امر می باشد. بافت سنتی روستا دارای خانه های صخره ای با ابعاد مختلف و استقرار ناهمگون است که طرحی منظم و الگویی شطرنجی دارند. اغلب این خانه های صخره ای دارای نورگیر با فرم استوانه ای شکل بوده و مابقی نیز دارای نورگیر دایره ای شکل و غیر هندسی می باشند. همچنین تمام خانه ها دارای طاقچه های قوسی شکل و کنده کاری شده هستند که به زیبایی های آن افزوده است. جنس خانه های مذکئر از ماسه فشرده و سنگ رسوبی می باشد. نمونه مشابه با خانه های صخره ای این روستا را می توان در بافت تاریخی روستای میمند کرمان مشاهده کرد.

روستای گنزق اردبیل از سمت شرق به روستای آق قلعه، از سمت غرب به سرعین، از سمت شمال به اراضی اردی موسی و از سمت جنوب به روستای کلخوران منتهی می شود. این روستا در مدار جغرافیایی 48 درجه و 8 دقیقه طول شرقی و 38 درجه و 9 دقیقه طول شمالی واقع شده و ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد 1550 متر است. اغلب مردم روستا به فعالیت های دامداری و کشاورزی و تولید صنایع دستی مشغول هستند. پرورش دام و تولید عسل مهمترین کار در زمینه کسب درآمد برای مردم این روستا به شمار می رود. دختران و زنان روستا نیز با تولید صنایع دستی مختلف نظیر فرش، جاجیم، گلیم، جوراب و شال گردن پشمی در زمینه اقتصادی کمک حال خانواده خود می باشند. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در کنار بازدید از روستای کنزق سرعین حتما از خواص درمانی چشمه های آبگرم سرعین که جزو جاذبه های گردشگری استان اردبیل می باشند، بهره ببرید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید