hamadan-bazaar-1

بازار بزرگ همدان

11246 ۱۳۹۵/۰۷/۲۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.7]
آدرس

تاریخچه بازار همدان

بازار بزرگ همدان یکی از بنا های مهم تاریخی ایران است که در دوران قدیم و خیلی دور این مکان محل تجارت و بازرگانی بوده است. این بازار به دلیل قرار گیری در سر راه جاده ابریشم بسیار مهم و با ارزش بوده است، از این رو تجار زیادی از مناطق مختلف بازار همدان را می شناختند. دست یافته های باستان شناسان قدمت این بنا را به قبل از 400 سال پیش نسبت می دهند در صورتی که تاریخ ثبتی برای بنای جدید بازار از دوران قاجار است.

بازار قدیمی همدان

hamadan-bazaar-2

بنای اولیه بازار تاریخی همدان بر روی آثار بقیمانده از بازار قبلی آن نهاده شده است. این بازار جزو بازارهای مسقف بشمار می رود و به شیوه معماری اسلامی بنا گردیده است. صاحبان واحد های تجاری این مکان با تغییراتی در بدنه ها و سقف مغازه خود بیشتر اطراف آن را خراب کرده اند. این بازار در مرکز شهر همدان قرار دارد و در هر راسته به پیشه وری خاص خود تجارتشان را می گذرانند. در نقشه این مجموعه بازار میبینیم که حول محور مسجد جامع شهر ساخته شده است. این بنا با شماره 2027 و در سال 1377 به ثبت آثار ملی رسیده است.

بازار سنتی همدان

hamadan-bazaar-3

در همدان بازار بزرگ را جزو بازارهای مهم و با تغییرات زیاد و مرمت ها می شناسند. بیش از 500 دکان و غرفه فعال در این بازار به چشم می خورد که بازرگانان از این شهر به عنوان انبار ایران یاد می کنند، این گفته ی ویلیام جکسن است. بعضی از بازارهای موجود در این مجموعه جز نامی از راسته ی آنها نمانده و تولیدات داخلی آنها به تولیدات روز تغییر کرده است. اما هنوز هستند بازارهایی که پیشه ی قدیمی و تجاری خود را سر می کنند امید است این مشاغل از بین نروند و در آینده ای نزدیک جایگزین آنها کالاهای بروز و مشابه نشود.

چندین راسته در حال حاضر وجود دارند که می توان در مغازه های آنها تمامی اجناس متغییر و متفاوت را دید که با نام راسته ی خود بیگانه هستند.

راسته های بازار همدان

hamadan-bazaar-4

در بازار بزرگ همدان 38 راسته وجود دارد که نام های آن ها به دلیل بانیان و یا تخصص انجام شده در آن نامگذاری شده و در زیر این اسامی آمده است:
آهک فروش ها، آهنگری، پالان دوز ها، پیغمبر، چاقو ساز ها، حکیم خانه، حسین خانی، حاج فضل الله، حلاج خانه، حلبی سازها، رزین برها، دباغ خانه، زرگرها، زنگنه، زغالی ها، سبزه میدان، سمسارخانه، شیشه فروش ها، شالار یهودی، صحاف خانه، صندوق سازها، علاقبند ها، قصاب ها، فلسطین، قیصر ها، قبله، کلاه فروش ها، قنادها، کفشدوز خانه کوچک، گلشن، گندمی ها، کهنه فروش ها، گیوه کش ها، مسگرها، نمد مال ها، نخود بریزها. و تنها تعدادی از این راسته ها مسقف هستند، این بازار بزرگ حدود 24 سرا، 19 بازارچه و چند کاروانسرا دارد.

آدرس بازار بزرگ همدان : همدان، محدوده خیابان های باباطاهر، اکباتان و شهدا

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید