موزه باستان شناسی دره شهر ایلام

11828 2017/10/14
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کار ساخت موزه باستان شناسی دره شهر در سال 1382 آغاز شد و در سال 1388 به بهره برداری رسید.

موزه ها دریچه ای رو به گذشته هستند. اشیای موجود در موزه ها غالباً یادآور دوران باشکوهی از تاریخ کشور می باشند و وجود آنها برای حفظ این تاریخ ضروری است.

استان ایلام با توجه به شرایطی که از نظر جغرافیایی دارد، آبستن حوادث بسیاری بوده است و به همین دلیل، آثار تاریخی فراوانی را می توان در این استان پیدا کرد. امّا متأسفانه با وجود اینکه این استان از نظر تعداد آثار تاریخی بسیار غنی است، تنها یک موزه برای نمایش این آثار دارد که آن موزه باستان شناسی دره شهر ایلام می باشد.

با توجه به اینکه فضای موزه محدود است، تنها امکان نمایش برخی از این آثار را دارد و مابقی در مخزن موزه مردم شناسی (قلعه والی) نگهداری می شوند.

در سال های گذشته و طی کاوش های انجام شده، آثار تاریخی نفیسی مانند گچ بری های شهر تاریخی سیمره کشف شده که تعداد آنها به 1500 قطعه می رسد امّا متأسفانه فضای کافی برای نمایش همزمان آنها نیست و گاها در نمایشگاه های موقت به نمایش در می آیند.

از جمله آثار تاریخی موجود در موزه باستان شناسی ایلام می توان به ظروف سفالی و ریخته گری مربوط به هزاره اول، انواع سکه های نقره مربوط به دوران اشکانیان، کلنگ، تبر، ادوات ساخت و ساز مربوط به هزاره اول قبل از میلاد، ریتون (جامی که در گذشته در آن نوشیدنی می ریختند) با نیم تنه گاو، تندیس های طلایی ساخته شده از حیوانات مختلف اشاره کرد.

استان ایلام به سبب تاریخ غنی و پر حادثه ای که دارد، میزبان آثار تاریخی بسیاری می باشد. با وجود اینکه در اثر بی توجهی خیلی از آثار تاریخی موجود از بین رفته یا توسط غارتگران آثار باستانی ربوده شده اند، امّا باز هم تعداد زیادی از این آثار منتظرند تا به معرض دید عموم گذاشته شوند و داستان خود را نقل کنند. لذا لزوم ساخت موزه های بیشتر و وسیعتر مانند موزه باستان شناسی در ایلام، بیش از همه احساس می شود.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند از موزه باستان شناسی در دره شهر که از جاذبه های گردشگری استان ایلام می باشد، دیدن کنید تا بتوانید صفحه ای از تاریخ این کشور را ورق بزنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید