موزه وزیری یزد

18179 ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

موزه وزیری یزد کجاست؟

استان یزد از جمله کهن ترین شهرهای جهان می باشد که به عنوان اولین و زیباترین شهر خشتی جهان و همچنین دومین شهر تاریخی جهان شناخته می شود. این شهر سرشار از جاذبه ها و آثار تاریخی می باشد که هر ساله گردشگران زیادی را از سرتاسر ایران و جهان به خود جذب می کند. موزه وزیری یزد از جمله مکان های فرهنگی این شهر به حساب می آید که بسیاری از آثار تاریخی و فرهنگی ایران را در خود جای داده است. این بنا موقوفه آقای وزیری می باشد که مساحتی بالغ بر 600 متر مربع دارد.

این محل در ابتدا کتابخانه موزه وزیری یزد بود که در سال 1334 تاسیس شد. 14 سال پس از آن یعنی در سال 1348 موزه وزیری در همین محل ساخته شد. اشیاء قدیمی موجود در این موزه در همان زمان از خانه های یزد خریداری شده و به موزه اهدا شدند. در موزه وزیری شما می توانید انواع اشیاء قدیمی و تاریخی که از ارزش بالایی برخوردار هستند را پیدا کنید. از جمله این اشیاء می توان به سکه ها، خطوط و کتب خطی، لباس و پارچه های سنتی، انواع سماور، ظروف چینی و … اشاره کرد.

یکی از اصلی ترین بخش های این مکان، کتابخانه موزه وزیری یزد می باشد. همانطور که گفتیم پیش از تاسیس موزه، کتاب خانه در همین محل وجود داشته است و امروزه با توسعه هایی که در این مکان انجام شده است، این مکان فضایی به وسعت 6300 در 3 طبقه دارد. لازم به ذکر است که این موزه وقف آستان قدس رضوی گردیده است. کتابخانه وزیری یزد دارای 6000 نسخه کتاب چاپ سنگی، 4800 کتاب خطی، 235000 کتاب چاپی و 27 هزار عضو می باشد. علاوه بر این، این کتاب خانه دارای بخش های مختلفی همچون مخزن کتب خطی، چاپی، چاپ سنگی، تالار مطالعه، تالار اجتماعات، سالن نمایشگاه و … می باشد.

موزه وزیری یزد از جمله بناهای تاریخی و فرهنگی این شهر می باشد که نشاط آوران پیشنهاد می کند در تور یزد گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس موزه وزیری یزد : استان یزد، شهر یزد، خیابان امام خمینی (ره)، کوچه مسجد جامع

عکس های موزه وزیری یزد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید