روستای سیمین ابرو همدان

19477 ۱۳۹۶/۱۰/۳۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 16 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه روستای سیمین ابرو به حدود 300 سال قبل و زمان صفویه باز می گردد. این روستا یکی از قدیمی ترین روستاهای همدان است و قبرستان آن به دلیل قدمت زیاد، بارها توسط باستان شناسان بررسی شده است.

روستای سیمین ابرو همدان در سمت جنوب شرقی این شهر قرار دارد و با قدمتی نزدیک به 300 سال، یکی از قدیمی ترین روستاهای سنگی ایران به شمار می رود. عمده مصالح به کار رفته در تمام خانه های روستا سنگ و چوب می باشد و با توجه به اینکه در مناطق کوهپایه ای قرار گرفته است، معماری آن به صورت پله ای می باشد. سیمین ابرو همدان در فاصله ای نزدیک از شهر همدان قرار دارد و دسترسی به آن آسان است.

مردم روستای سیمین ابرو اغلب از طوایف لر و آریا هستند و بیشتر به شغل دامداری مشغول می باشند. خانه ها و محله های این روستا از نظر معماری ارزش زیادی دارند، چراکه در ساخت آنها از مصالح در دسترس منطقه استفاده شده و تا به حال پابرجا مانده است. طبیعت کوهستانی این منطقه بسیار بکر و زیباست و اطراف روستا می توان منظره های زیبایی را مشاهده کرده چشمان هر بیننده را خیره می کند.

حدود 70 خانوار در روستا زندگی می کنند که گویش اکثر آنها لری است. بیشتر باغ های اطراف روستا گردو است و گردوهای این منطقه به خاطر کیفیتشان معروف هستند. اگر با اهالی روستا صحبت کنید متوجه می شوید نام خانوادگی اکثر آنها کهوند است که نشان از نسبت خانوادگی و ریشه یکسان آنها دارد. معماری این روستا که یکی از روستاهای دهستان ابرو می باشد، متعلق به دوران ساسانی است و خانه های آن به صورت به هم پیوسته ساخته شده است.

این روستا لوکیشن سریال علی البدل بوده است و به همین دلیل شاید فضای آن برای شما آشنا باشد. زیباترین خانه این روستا، خانه کدخدای سابق، مرحوم میرزا مراد است. در داخل حیاط خانه یک چشمه دایمی می جوشد و  طاق و ضربی های آن، ترکیب زیبایی با معماری سنگی خانه پدید آورده است. طبق معمول اکثر روستاهای مناطق سردسیر، خانه های این روستا نیز رو به سمت شرق ساخته شده تا از نور آفتاب حداکثر استفاده را ببرد.

سراب های اطراف روستا سیمین ابرو در تمام استان همدان معروف هستند. پرآب ترین سراب های همدان متعلق به این منطقه می باشند که از نظر معماری نیز یک سر و گردن از دیگر سراب های همدان بالاتر هستند. با توجه به کوهستانی بودن منطقه، دره های زیبایی را می توان در اطراف روستا یافت. دره عرب خان، دره گاودانه، دره سرخ، چال دره، دره پیپول، دره گل ها، دره علی عسگر و دره جن تنها بخشی از آنها هستند که دیدنشان خالی از لطف نیست.

یک حمام سنگی با خزینه در روستا وجود دارد که بسیار قدیمی است و شاید ساخت آن همزمان با شکل گیری روستا بوده است. مسجد روستا نیز از جاذبه های روستا است که برای علاقه مندان به بناهای تاریخی می تواند جذاب باشد. کوچه های روستا اغلب تنگ و باریک هستند و حس یک روستای قدیمی را به شما منتقل می کنند. قبرستان روستای سیمین ابرو در استان همدان نیز که قدمتی 300 ساله دارد، سنگ قبرهایی بسیار قدیمی دارد که نوشته های برخی از آنها دیگر خوانا نیست.

حیات وحش اطراف روستا نیز بسیار متنوع و غنی است. انواع مارمولک، لاکپشت، انواع مارهای سمی و غیر سمی، بزمجه، دارکوب، جغد، بلدرچین، قرقی، کبک، سار، عقاب، گربه وحشی، خرگوش، گراز، شغال، روباه، گرگ و انواع مختلف حشرات از جمله موجوداتی هستند که در اطراف روستا یافت می شوند. این تنوع، محیط زیستی پویا و غنی به وجود آورده است که شاید کمتر جایی بتوان آن را دید. روستای سیمیمن ابرو یکی از جاذبه های گردشگری استان همدان است و نشاط آوران بازدید از آن را به تمام گردشگران و به خصوص علاقه مندان به طبیعت و معماری، پیشنهاد می کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
 • pooria jahedi

  مطلب عالی بود

 • frazB

  معماری روستا بسیار قابل توجه است، استفاده مناسب از سنگ ها در ساخت روستا قابل توجه است و یکی از خاص ترین روستاهایی است که تا بحال از آن دیدن کرده ام

 • مهناز

  همدان و روستاهای اطرافش فوق العاده ن. یک تابستونو تو همدان گذروندم و به نظرم یکی از بهترین شهرای ایرانه:)

 • محمدجواد مجیدی

  با سلام

  معماری این روستا بسیار زیبا و خیره کننده می باشد. در اولین فرصت حتما در بازدید از همدان به این روستا نیز سر خواهم زد. به امید تداوم وجود روستاهای با قدمت و کهن. از تیم نشاط آوران برای تهیه این مقالات ارزشمند کمال تشکر را دارم
  با سپاس

 • ali

  این روستا معماری زیبا و خیره کننده ای داره. بیخود نیست که یه فیلم درونش ساخته شده. حتما در اولین فرصت از این روستا بازدید میکنم. با تشکر

 • مجید

  سلام و عرض ادب
  چه مناطق زیبایی در کشور خودمون داریم واقعا.