آبشار گورگور آلوارس اردبیل

16802 2018/05/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

استان اردبیل به دلیل موقعیت جغرافیایی و وجود کوه باشکوه سبلان، دارای عناصر زیبا و بدیع طبیعی متعددی می باشد. این استان بیش از همه به سبب وجود جاذبه های طبیعی مورد توجه گردشگران قرار دارد. وجود یخچال های طبیعی، چشمه های جوشان، جنگل های انبوه بلوط و… باعث توجه طبیعت دوستان و رونق گردشگری در این استان شده است. یکی از زیباترین مناطق اردبیل، منطقه تفریحی یا سایت گورگور می باشد که در نزدیکی اردبیل واقع شده است. گورگور اردبیل علاوه بر داشتن بزرگترین پیست اسکی کشور به نام پیست اسکی آلوارس اردبیل، دارای یک آبشار زیبا نیز می باشد که در این مقاله قصد معرفی آنرا داریم.

آبشار گورگور آلوارس اردبیل همجوار با کوه سبلان می باشد و در کنار خود جاذبه های طبیعی دیگری چون یخچال های دایمی و چشمه های آب معدنی سرد و گرم دارد. این آبشار در موقعیت جغرافیایی E475329 N381038  در نزدیکی اردبیل و 20 کیلومتری شهرستان مشگین شهر واقع شده است. چندین چشمه از ییلاقات اطراف مانند ییلاقات عربلو، اجیرلو، جلودارلو، گورگور و آیقار، آب این آبشار را تامین می کنند. چشمه گورگور که یکی از چشمه های تامین کننده آب آبشار گوگور آلوارس است، جزو مشهورترین چشمه های منطقه سبلان به شمار می رود که در دره آلوارس یا قزل گوللر قرار دارد. میزان آبدهی چشمه گرگر سبلان به حدی بالا است که از درون خلل و فرج دیوارهای صخره ای مشرف به دره با فشار بیرون می زند.

آبشار گورگور آلوارس مشگین شهر در حدود 10 تا 12 متر ارتفاع دارد. این آبشار در ارتفاع 2600 متری از سطح دریا واقع شده است. آبشار گورگور به واسطه وجود ماهی قزل آلای قرمز در حوضچه پایین دست رودخانه و نیز موهبت وجود آبگرم ملک سوئی در مجاورت خود و نیز دارا بودن مناظر و چشم اندازهایی از کوه سبلان بسیار جذاب و دیدنی جلوه می کند. وجود پیست اسکی آلوارس نیز یکی دیگر از دلایل شناخت و محبوبیت آبشار گورگور شده است. زیرا این پیست اسکی بعنوان بزرگترین پیست اسکی کشور، در بسیاری از ایام سال میزبان علاقمندان به ورزش مفرحح اسکی می باشد.

بهترین زمان بازدید از آبشار گورگور آلوارس به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی اردبیل، فصول بهار و تابستان می باشد. در این زمان مناطق اطراف از سرسبزی و طراوت لبریز هستند . بی شک خاطرات خوشی برای گردشگران و طبیعت دوستان رقم خواهد خورد. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند حتما از آبشار گورگور به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان اردبیل دیدن نمایید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید