حمام چهارفصل اراک

13374 2017/08/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

در سال 1294 برای استفاده اقلیت های یهودی ساکن اراک ساخته و در سال 1355 در فهرست آثار ملی ثبت شد و از سال 1373 به عنوان موزه از آن استفاده می شود.

شهر اراک واقع در استان مرکزی به سبب موقعیت جغرافیایی اش هم از زیبایی های طبیعی بسیاری بهره مند است و هم آثار تاریخی فراوانی دارد. یکی از این آثار، حمام چهارفصل اراک است. در دوره حکومت ناصری به دستور حاج محمد ابراهیم خوانساری (حاکم وقت اراک) برای رفاه حال اقلیت های یهودی که به این شهر مهاجرت کرده بودند، حمامی رو به روی قلعه وی ساخته شد که بعدها به حمام چهارفصل که از اصلی ترین جاذبه های گردشگری اراک می باشد، شهرت پیدا کرد.

این حمام در گذشته دارای سه قسمت اصلی مردانه، زنانه و اقلیت های مذهبی بوده است. در چهار سوی حمام با استفاده از هنر کاشیکاری، نقوش زیبایی از چهار فصل سال به تصویر کشیده شده است که چشم هر بیننده ای را نوازش می کند. معماری داخلی حمام چهارفصل مرکزی، متأثر از معماری سنتی و اسلامی است و تمام قسمت هایش دارای سقف گنبدی هستند. حمام حدود سه متر پایین تر از سطح زمین ساخته شده است تا انتقال آب از کهریز به خزینه با اتلاف گرمای کمتری اتفاق بیفتد. رختکن های حمام با کاشی های هفت رنگ تزیین شده اند و روی ستون ها تصاویری از نظامیان در حالت های مختلف طراحی گشته است.

در سال 1373 تصمیم گرفته شد برای حفظ این بنای ارزشمند، آن را به موزه مردم شناسی تبدیل کنند و اکنون به نام موزه حمام چهارفصل هم شناخته می شود. در حال حاضر بیشتر از هزار قطعه اثر باستانی مانند ابزار و ادوات شکار، سکه، سلاح و ظروف مختلف در موزه چهارفصل نگهداری می شوند. همچنین پیکره هایی که نمایانگر طرز پوشش و شغل های مختلف در دوره قاجار و همچنین مراحل مختلف حمام عروس و داماد می باشند، در این موزه قرار داده شده اند که به زیبایی های این حمام اضافه می کنند. همچنین این بنا در سال 1380 مورد مرمت قرار گرفت.

اگر قصد مسافرت به استان مرکزی و شهر اراک را دارید گروه نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند که این موزه را در اولویت های بازدید خود قرار دهید. هزینه ورودی این موزه که از جاذبه های گردشگری مرکزی نیز به شمار می آید، در حال حاضر 2500 تومان است که با توجه به ارزش تاریخی بنا و جاذبه های معماری آن مبلغ بسیار کمی است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید