روستای تیلک ساری

15993 2016/06/13
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخ روستای تیلک به 850 سال پیش بر میگردد.

روستای تیلک چیست؟

روستای تیلک ساری یکی از روستاهای بخش چهار دانگه شهرستان ساری است که دارای طبیعتی بکر و بی نظیر می باشد که همه ساله، در فصل تابستان مردم روستاهای اطراف برای تفریح و گردش به این مکان زیبا و دیدنی وارد می شوند.

از مکان های تاریخی روستای تیلک مازندران می توان به حمام تیلک و مسجد تیلک اشاره کرد که هر دو بنا مربوط به دوره قاجار می باشند. این دو اثر تاریخی هر کدام به صورت مجزا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جلنگ جلینگ یا امدوا تنها آبشار موجود در روستای تیلک است که در 100 متری بخش جنوبی پایین ده دره قرار گرفته است. مسافتی که از روستای پایین ده تا آبشار امدوا طی می نماییم در حدود یک ربع می باشد ولی از روستای بالا ده در حدود نیم ساعت راه است.
در فاصله 50 متری جنوب آبشار، چشمه ای قرار دارد  که آب آن از زیر تنه درختی عبور کرده و به بیرون جاری می شود.  چشمه امدوا در حدود سه اینچ آب دارد که بعد از طی کردن مسیری کوتاه به لبه پرتگاهی با پوشش گیاهی می رسد و بعد از عبور از میان درختان به شکل آبشار سرازیر می شود و بدین گونه منظره بسیار زیبایی را پدید می آورد که هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید.

 هم چنین از میان درختان رشته کوه های شمالی منطقه، آبشار های زیبای دیگر نیز مشاهده می شود که آبشار امدوا با داشتن ارتفاعی برابر 13 متر از زیباترین آن ها محسوب شده که دارای آب بسیار گوارا و خنک است. در فصل زمستان آبشار امدوا به طور کامل یخ می بندد و توده ای بزرگ از یخ به شکل آبشار پدیدار می گردد و منظره ای شگفت آور را ایجاد می نماید. بنابراین در فصل زمستان به سبب احتمال وجود حیوانات درنده و وحشی می توان با گردشی گروهی از این مکان زیبا دیدن نمایید.

روستای تیلک ساری یکی از جاذبه های تاریخی مازندران می باشد که در تور ساری گردی می توانید از این مکان استفاده کنید.

آدرس روستا تیلک : مازندران، شهر ساری، بخش چهاردانگه

عکس روستای تیلک

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید