چشمه باداب سورت ساری

16906 2016/06/05
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.3]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

چشمه باداب سورت کجاست؟

در جنوب شهرستان ساری و در بخش چهاردانگه و در حد فاصل مسیر روستاهای اروست و مال خواست، چشمه هایی مشاهده می شود که به چشمه باداب سورت مشهور اند. چشمه باداب سورت ساری به عنوان ژئو پارک محسوب شده و همزمان با دوران چهارم زمین شناسی شکل گرفته اند.

چشمه های باداب سورت در جهات متعدد توسط دره های پایین دست، تپه هایی پوشیده از جنگل های سوزنی برگ، ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه ای و روستای اروست احاطه شده اند. معنی باداب در لغت، آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر می باشد.

چشمه‌ های پلکانی باداب سورت مازندران در مرز میان سمنان و ساری قرار گرفته است. این باداب‌ ها که یکی از محبوب‌ ترین و زیباترین نقاط کیاسر به حساب می آید، شامل چندین چشمه با آب‌ های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب می باشد.

چشمه باداب سورت ساری دارای دو چشمه با آب های کاملا مجزا از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب می باشد. چشمه ها پر آب بوده و دارای آب شور، استخری با قطر 15 متر و عمیق زیاد است. چشمه های باداب سورت به منظور آب تنی در تابستان، بهبود بیماری های پوستی، دردهای کمر و پا، سردرد و میگرن کارایی دارد. در فصل زمستان به علت شور بودن آب، چشمه ها یخ نمی بندد.

در شمال غربی چشمه های باداب سورت، چشمه ای مایل به رنگ قرمز و نارنجی و ترش مزه قرار گرفته و در پیرامون چشمه کمی رسوب آهن نشسته است. با توجه به جریان آب های رسوبی و معدنی که در طی سالیان در شیب پایین دست کوهستانی اتفاق افتاده حوضچه هایی در اندازه های گوناگون و به رنگ های متعدد پدید آمده است. این طبقات و حوضچه ها در حقیقت از جاذبه های منحصر بفرد چشمه های باداب سورت استان مازندران می باشد.

این حوضچه ها در غروب جلوه زیبا و تحسین برانگیزی را در دامنه کوهستان بوجود آورده اند که نگاه چشم نوازی را در روح و ذهن تماشاگران باقی می گذارد و تورهای بسیاری برای تماشای این منظره به منطقه باداب سورت وارد می شوند. فاصله ساری تا چشمه باداب سورت به حدود 121 کیلومتر میرسد.

در سال 1387 هجری شمسی، سه اثر طبیعی توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسید که چشمه های باداب سورت به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از کوه دماوند برگزیده شد. این چشمه ها بعد از چشمه پامو کاله ترکیه، دومین چشمه آب شور جهان مطرح و ثبت جهانی شده است.

آدرس چشمه باداب سورت : مازندران، شهر ساری ، روستای ارست بخش چهاردانگه‌ ساری

عکسهای چشمه باداب سورت

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید