خلیج فارس به ثبت جهانی رسید

7527 ۱۳۹۷/۰۸/۰۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

خلیج فارس به ثبت جهانی رسید

خلیج فارس از جمله بزرگ ترین خلیج های جهان می باشد که پس از خلیج های مکزیک و هودسن در جایگاه سوم قرار گرفته است. این خلیج جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است که از جمله آنها می توان به جزایر گردشگری همچون کیش و قشم و هرمز اشاره کرد. علاوه بر این منابع معدنی فراوانی در این خلیج وجود دارد که به اهمیت آن افزوده است. اما در سال های اخیر شاهد نام گذاری های مختلفی بر روی خلیج فارس بوده ایم که اغلب آنها از سوی کشورهای عربی بوده و آنها سعی در نشان دادن خود به عنوان مالک این دریا داشته اند.

اما چندی پیش و در تاریخ 30 مهر 1397 خبری توسط مدیرکل دفتر مالکیت فکری وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر گردید و وی در طی یک نشست اعلام کرد که خلیج فارس ثبت جهانی شد. بدون شک این خبر یکی از مهم ترین اخبار گردشگری سال های اخیر می باشد و طبق گفته ها، خلیج فارس با پیشوند مروارید به ثبت جهانی رسیده است. همچنین میرصالحی اعلام کرد که از این پس هیچ یک از کشورهای عربی اجازه نام گذاری های مختلف را بر روی خلیج فارس ندارند و این دریا فقط و فقط با نام مروارید خلیج فارس شناخته خواهد شد.

فرایند ثبت مروارید خلیج فارس دو ساله بوده است و به دلیل وجود اسامی مبدا و نشان جغرافیایی امکان ثبت نام خلیج به صورت تنها وجود نداشته و پیشوند مروارید برای ثبت آن الزامی بوده است. از سال 1380 تا کنون شاهد ثبت جهانی 60 محصول ایرانی بوده ایم و طبق گفته های میرصالحی اقداماتی جهت ثبت جهانی 6 محصول دیگر نیز صورت گرفته است و بزودی شاهد ثبت جهانی گز بلداجی، زعفران قائنات، سنگ تراورتن محلات، گز اصفهان، انجیر استهبان استان فارس و شمش ملایر خواهیم بود. 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید