کاروانسرای حوض سلطان قم

15552 2017/12/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 14 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت کاروانسرای حوض سلطان به دوران قاجار بازمی گردد و در تاریخ 17 اسفند 1381، با شماره 7695 در لیست آثار ملی ایران ثبت شد.

کاروانسرای حوض سلطان قم بنایی آجری و یادگاری از دوره قاجار و حکومت ناصرالدین شاه می باشد که در مسیر تهران به قم و در دشت های جنوبی کوهمره، بر روی یک پایه سنگی واقع شده است.

 برای بسیاری شنیدن نام حوض سلطان یادآور جاده قم و کویر خشک آن می باشد. اما جالب است بدانید که این منطقه در فصل پاییز هزار رنگ، به یکی از مقاصد جذاب گردشگری برای کویرنوردان و طبیعت دوستان تبدیل می شود. زیرا پاییز زمانی است که هوا نه گرمی و حرارت تابستان را دارد و نه سردی زمستان. فقط کافیست خسته از شلوغی شهر به سمتش بروی، با چنان آرامشی تو را در آغوش می گیرد که برگشت به هیاهوی شهر، به یکی از سخت ترین کارها بدل می شود.

کاروانسرا حوض سلطان یکی از بزرگترین کاروانسراهای استان قم و ایران است که در مسیر پر رفت و آمد جاده تهران قم، بخش مرکزی و روستای چشمه شور قرار گرفته و از جاذبه های تاریخی و گردشگری قم محسوب می شود. این کاروانسرا که یادگاری از دوران قاجار می باشد، در تاریخ 17 اسفند 1381، با شماره ثبت 7695 در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت.

بنای کاروانسرای حوض سلطان در قم به سبک معمول، دارای سه تالار ستون دار در سه گوشه ساختمان است که در هر کدام از این تالارها، سکویی بین چهار ستون وجود دارد. خصوصیت بارز این کاروانسرا که باعث تمایز آن با دیگر ساختمان های این چنینی شده، سردر آن می باشد که عقب رفته و با ازاره های دالبری و ستون های کم ارتفاع، بالای دیوارها تزیین شده است. همچنین به جای دیوان اصلی، در حیاط کاروانسرا نیز یک عقب رفتگی دیده می شود و یک تالار پذیرایی در پشت آن ساخته اند. چنین سبک ساختمان سازی در بناهای کاشان و یزد به وفور دیده می شود اما مانند آن در کاروانسراهای دیگر ایرانی دیده نشده است. 

ورودی کاروانسرای حوض سلطان به صورت پیشخوانی در برابر حیاط اصلی قرار گرفته که می توان از آنجا واردش شد. در چهارگوشه دروازه نیز اتاق هایی برای نگهبانان تعبیه شده و دو قهوه خانه نیز به چشم می خورد. قرینه سازی در حیاط اصلی به زیبایی انجام گرفته و با ایوان پوشش داده شده است. در کنار هر ایوان نیز یک راهرو وجود دارد که راه دسترسی به اصطبل ها می باشد. فقط در کنار یکی از ایوان ها یک راه پله نیز وجود دارد که به سمت بالاخانه می رود.

در سمت جنوب کاروانسرا نیز چندین اتاقک ساخته شده که دیوارهایشان به دیوار کاروانسرای قدیمی صفویه متصل است. در گوشه جنوب غربی پیشخوان نیز یک حمام که ترکیبی از یک اتاق بزرگ که به عنوان رختکن استفاده می شده و دو اتاق کوچک که برای مشت و مال و آب تنی کاربرد داشته، به چشم می خورد.

راه دسترسی به کاورانسرای حوض سلطان تا چندی قبل به سبب ایجاد دریاچه نمک حوض سلطان مسدود بود ولی در حال حاضر امکان دسترسی به آن برای گردشگران وجود دارد.

نشاط آوران به شما توصیه می کند حتما از این کاروانسرای قدیمی و باشکوه که از جاذبه های گردشگری قم می باشد، بازدید به عمل آورید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید