MENUMENU
051-36040039

کاروانسرای حوض سلطان قم

3158 ۱۳۹۶/۱۰/۰۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 13 امتیاز : 4.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت کاروانسرای حوض سلطان به دوران قاجار بازمی گردد و در تاریخ 17 اسفند 1381، با شماره 7695 در لیست آثار ملی ایران ثبت شد.

کاروانسرا حوض سلطان یکی از بزرگترین کاروانسراهای استان قم و ایران است که در مسیر پر رفت و آمد جاده تهران قم، بخش مرکزی و روستای چشمه شور قرار گرفته و از جاذبه های تاریخی و گردشگری قم محسوب می شود. این کاروانسرا که یادگاری از دوران قاجار می باشد، در تاریخ 17 اسفند 1381، با شماره ثبت 7695 در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت.

بنای کاروانسرای حوض سلطان در قم به سبک معمول، دارای سه تالار ستون دار در سه گوشه ساختمان است که در هر کدام از این تالارها، سکویی بین چهار ستون وجود دارد. خصوصیت بارز این کاروانسرا که باعث تمایز آن با دیگر ساختمان های این چنینی شده، سردر آن می باشد که عقب رفته و با ازاره های دالبری و ستون های کم ارتفاع، بالای دیوارها تزیین شده است. همچنین به جای دیوان اصلی، در حیاط کاروانسرا نیز یک عقب رفتگی دیده می شود و یک تالار پذیرایی در پشت آن ساخته اند. چنین سبک ساختمان سازی در بناهای کاشان و یزد به وفور دیده می شود اما مانند آن در کاروانسراهای دیگر ایرانی دیده نشده است. 

جاذبه های گردشگری قم,حوض سلطان قم,کاروانسرا حوض سلطان

ورودی کاروانسرای حوض سلطان به صورت پیشخوانی در برابر حیاط اصلی قرار گرفته که می توان از آنجا واردش شد. در چهارگوشه دروازه نیز اتاق هایی برای نگهبانان تعبیه شده و دو قهوه خانه نیز به چشم می خورد. قرینه سازی در حیاط اصلی به زیبایی انجام گرفته و با ایوان پوشش داده شده است. در کنار هر ایوان نیز یک راهرو وجود دارد که راه دسترسی به اصطبل ها می باشد. فقط در کنار یکی از ایوان ها یک راه پله نیز وجود دارد که به سمت بالاخانه می رود.

کاروانسراهای استان قم,کاروانسرای حوض سلطان,کاروانسرای حوض سلطان در قم

در سمت جنوب کاروانسرا نیز چندین اتاقک ساخته شده که دیوارهایشان به دیوار کاروانسرای قدیمی صفویه متصل است. در گوشه جنوب غربی پیشخوان نیز یک حمام که ترکیبی از یک اتاق بزرگ که به عنوان رختکن استفاده می شده و دو اتاق کوچک که برای مشت و مال و آب تنی کاربرد داشته، به چشم می خورد.

راه دسترسی به کاورانسرای حوض سلطان تا چندی قبل به سبب ایجاد دریاچه نمک حوض سلطان مسدود بود ولی در حال حاضر امکان دسترسی به آن برای گردشگران وجود دارد.

نشاط آوران به شما توصیه می کند حتما از این کاروانسرای قدیمی و باشکوه که از جاذبه های گردشگری قم می باشد، بازدید به عمل آورید.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند