روستای بناب هرمزگان

14840 ۱۳۹۶/۱۲/۰۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 4.5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای بناب از توابع شهرستان بندرخمیر و بخش رویدر می باشد و در ناحیه شمال غربی استان هرمزگان قرار گرفته است.

نکته جالب توجه مردم روستا بناب در هرمزگان، گویش آنهاست که به اسم اَچَمی یا اَچُمی معروف می باشد و دوره این زبان به دوره حکومت ساسانیان بر می گردد، البته مذهب مردم روستا شیعه است. جمعیت روستا 450 نفر و 135 خانوار می باشد.

بناب یعنی بن آب، بناب هرمزگان آب لازم برای نخل های خود روستای بناب و هم روستای رویدار را تامین می کند. به واسطه همین چشمه ها دامنه کوه های نزدیک دارای پوشش گیاهی تقریبا غنی می باشد که از جمله آن می توان به آویشن، کریشک، گل گاو زبان، گنوزه، مورو و… نام برد. نام روستای بناب رویدر را از خصوصیت طبیعیه آن و چشمه های پر آبی که به وفور در این منطقه وجود دارد الهام گرفته اند، البته در روستای بناب در رویدر درختانی مانند برکو (بنه) و بادام وحشی و ترشه هم در این منطقه رشد می کنند که میانگین دو بار در سال به ثمر می نشینند، درختانی مانند انبه، لیمو، نارنج و لیمو ترش نیز در این منطقه وجود دارد.

به همین دلیل نیز اصلی ترین کسب درآمد اهالی روستای بناب از طریق کاشت و پرورش درخت خرما و کشاورزی است. ناگفته نماند که خرماهای روستای بناب بندرخمیر از بالاترین کیفیت در بین خرماهای دیگر شهرهای استان هرمزگان برخوردار می باشد تا جایی که علاوه بر مصرف خود روستاییان این محصول به سایر استان ها و کشورهای همسایه خلیج فارس صادر می شود. اصلی ترین نخلستان این روستا که به محض ورود به آن دیده می شود، از درختانی به نام گُم Gum تشکیل شده است. روستای بناب که از جاذبه های گردشگری استان هرمزگان محسوب می شود و با وجود چشمه های همیشه جوشان و برکه های خنک، این منطقه حاصل خیز را به جایی دلپذیر برای تفریح و گردش مبدل کرده است.

بر اساس مشاهدات و بررسی های به عمل آمده به واسطه خصوصیات غنی و طبیعی، به گفته ساکنان روستا این منطقه دارای پتانسیل فراوان برای پرورش زنبور عسل و ماهی می باشد. به محض ورود به روستای بناب در میان تنگه ای از صخره ها، دو صخره با ساختار دو لایه سمت شرق و غرب جاده را احاطه کرده را می توان به راحتی دید که در زبان محلی به صخره سمت شرقی، دول لا پر درکرتو و به صخره غربی، دول لا پرهو ان خو می گویند، از بالای این صخره ها کل روستا قابل مشاهده است.

این روستا را می توان از مهمترین جاذبه های طبیعی هرمزگان بشمار آورد که به واسطه آبشارهای طبیعی، چشمه ها و نخلستان های سرسبز بستری مناسب را برای استراحت و تفریح بوجود آورده است.

عکس های روستای بناب هرمزگان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید